Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie dokumenty są potrzebne do zorganizowania pogrzebu?
Czas po śmierci bliskiej nam osoby jest niezwykle traumatyczny. Niestety, mimo bólu i żałoby, musimy podjąć się czynności związanych z organizacją pogrzebu. W tym celu konieczne jest zebranie dokumentów potrzebnych do zorganizowania pochówku i ich dostarczenie do wybranego zakładu pogrzebowego.
Jakie podstawowe czynności należy wykonać po śmierci bliskiej osoby?
Bezpośrednio po śmierci bliskiej osoby konieczne jest zawiadomienie lekarza rodzinnego lub wezwanie Pogotowia Ratunkowego w celu stwierdzenia zgonu i wystawienia podstawowego do dalszych czynności dokumentu, jakim jest karta zgonu. W przypadku śmierci w szpitalu lub innej placówce, obowiązek ten spoczywa na lekarzu, który stwierdził zgon.
Przeczytaj również: Odzież pogrzebowa. W co ubrać zmarłego?
Kolejnym niezbędnym dokumentem, który musimy posiadać jest akt zgonu. Aby go otrzymać musimy w ciągu 3 dni od śmierci, udać się z kartą zgonu do właściwego, z uwagi na miejsce zgonu, Urzędu Stanu Cywilnego. Następnie po dostarczeniu karty zgonu i dowodu osobistego zmarłego otrzymamy bezpłatnie 3 odpisy skrócone aktu zgonu.
Przeczytaj również: Jak postępować w przypadku śmierci bliskiego w domu?
Jakie dokumenty należy dostarczyć do zakładu pogrzebowego?
Aby powierzyć zakładowi pogrzebowemu organizację pogrzebu i załatwienie dalszych formalności, niezbędne jest dostarczenie karty zgonu, aktu zgonu, dowodu osobistego i NIP-u zmarłego oraz dokumentu poświadczającego jego ubezpieczenie. Tym dokumentem jest legitymacja ZUS emeryta/rencisty lub w przypadku osoby czynnej zawodowo przed śmiercią, zaświadczenie z zakładu pracy o okresie zatrudnienia.
Przeczytaj również: Czy na pogrzebie można wygłosić mowę?
Dodatkowo, w przypadku pochówku w obrządku katolickim, potrzebne jest zaświadczenie z parafii. Obowiązek dostarczenia tego zaświadczenia występuje w sytuacji pogrzebu poza parafią, do której należał zmarły.
Jakie czynności i formalności w zakresie organizacji pogrzebu możemy powierzyć zakładowi pogrzebowemu?
Zakłady pogrzebowe, oprócz organizacji pochówków, mogą podjąć się także na zlecenie rodziny załatwienia wszelkich formalności urzędowych. Jest to usługa bardzo wskazana i pożądana, gdyż pozwala na odciążenie rodziny zmarłego w trudnych dla niej chwilach. Powierzając załatwienie spraw związanych z pochówkiem, organizacją ceremonii pogrzebowej i uzyskaniem zasiłku pogrzebowego zakładowi pogrzebowemu, pozostaje tylko dostarczenie ubrania dla zmarłego i ustalenie z księdzem terminu pochówku.
Zakład Pogrzebowy Archon uwzględnia w swojej ofercie również pomoc w załatwieniu wszystkich potrzebnych do pogrzebu dokumentów, organizację ceremonii pogrzebowej i uzyskanie świadczenia pogrzebowego z ZUS. Ze szczegółami oferty można się zapoznać wchodząc na stronę internetową: zaklad-pogrzebowy.com.pl.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana