Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie badania są niezbędne do otrzymania prawa jazdy?
Posiadanie prawa jazdy to dziś już nie przywilej ale właściwie standard – upoważnienie do prowadzenia pojazdów przydaje się nie tylko na co dzień, ale jest również bardzo przydatne w wielu zawodach. Zanim kandydat na kierowcę będzie mógł rozpocząć kurs i zdać egzamin, konieczne będzie przejście odpowiednich badań lekarskich. Na czym one polegają i dlaczego są tak ważne?
Dlaczego badania lekarskie są tak ważne?
Prowadzenie pojazdu silnikowego wymaga nie tylko umiejętności, ale również sprawnych zmysłów, dobrej koncentracji oraz zdolności do szybkiego reagowania na sytuację na drogę. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywają badania lekarskie – mają one na celu ustalenie, czy stan zdrowia kandydata na kierowcę nie uniemożliwia mu bezpiecznej, odpowiedzialnej jazdy. Badania muszą obowiązkowo przejść osoby starające się o prawo jazdy każdej kategorii, choć należy zaznaczyć, że zakres badań nie dla każdej kategorii jest taki sam.
Profesjonalne badania dla kierowców znajdziemy w ofercie przychodni Medan.
Jak wyglądają badania dla kandydatów na kierowców?
Podstawowe badania lekarskie dla osób starających się o uzyskanie prawa jazdy kategorii B to przede wszystkim badanie okulistyczne, polegające zazwyczaj na sprawdzeniu ości widzenia przy użyciu tablicy Snellena. Lekarz prowadzący badanie sprawdza również stan słuchu kandydata, mierzy ciśnienie oraz przeprowadza wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia.
Bardziej rozbudowane badania muszą przejść osoby, które starają się o dodatkowe uprawnienia zawodowe – np. prawo jazdy kategorii C, C+E, D. Badania dla nich obejmują – poza standardowymi badania okulistycznymi, laryngologicznymi i innymi – również badania:
neurologiczne – służące ocenie koordynacji ruchowej i równowagi
psychologiczne – oceniają odporność na stres, zdolność koncentracji, szybkość reakcji,
pomocnicze – np. EKG.
Lekarz przeprowadza również wywiad w kierunku wykrycia chorób, mogących zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań na drodze, np. alkoholizmu. Rozszerzony zakres badań wynika z faktu, że kierowcy zawodowi odpowiedzialni są również za przewożone towary i pasażerów, dlatego ich stan zdrowia musi być na bardzo dobrym poziomie.
Jak często powtarzać badania?
Zgodnie z przepisami kierowcy powinni powtarzać badania lekarskie, by zachować ważność prawa jazdy. Posiadacze zwykłego prawa jazdy, którzy nie prowadzą samochodu zawodowo, mają obowiązek powtarzać badania raz na 15 lat. Kierowcy zawodowi powtarzają badania co 5 lat, a jeśli przekroczą 60 rok życia – co 30 miesięcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana