Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zwalczać pędraki w ogrodzie?

Pędraki to nieproszeni goście w ogrodzie i duże zagrożenie dla roślin. Można zapobiegawczo podjąć odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, a gdy już się pojawią, zastosować wymagane środki ochrony roślin. Ciężka praca nad uprawą ogrodu nie musi pójść ma marne. Jakie działania podjąć, aby skutecznie pozbyć się pędraków? Jak uniknąć szkodliwej chemii?
Małe szkodniki w ziemi oznaczają duże kłopoty w ogrodzie
Pędraki czyli postać larwalna chrabąszczy majowych, to larwy o charakterystycznym wyglądzie. Mają ciemny odwłok i brązową główkę i odnóża. W miarę upływu czasu, potrzebują coraz więcej pożywienia i początkowo jest to jedynie martwa materia organiczna z gleby. Kiedy przestaje im to wystarczać, zaczynają zjadać korzenie roślin lub trawy. Jeśli na trawniku widać puste miejsca lub nabiera on nieco żółtej barwy, można się spodziewać pędraków. Sposobów na ich zwalczanie i zapobieganie jest kilka. Jeśli chodzi o same zabiegi pielęgnacyjne to można stosować wertykulację i aerację, a także dokładnie wygrabić trawnik po każdym koszeniu. Takie zabiegi to głównie zapobieganie pędrakom. Warto także zwrócić uwagę na to, że takie larwy są pożywieniem wybranych ptaków takich jak szpaki czy sikorki. Zwabienie ptaków do ogrodu za pomocą smakołyków w postaci słoniny lub umieszczenie budki lęgowej, może przynieść bardzo dobre efekty. Choć nie jest to na pewno szybki sposób i tak efektywny jak specjalne środki ochrony roślin.
Jak zwalczać larwy za pomocą środków ochrony roślin?
Takie rozwiązanie powinno się zastosować w przypadku pojawienia się pędraków, gdy inne sposoby, choćby z zaproszeniem ptaków do ogrodu, zawiodą. Jednym z preparatów, który może pomóc w walce z uciążliwymi larwami, jest Larvanem. Jest to preparat mikrobiologiczny, który zawiera nicienie. W ten sposób można biologicznie zwalczać szkodniki takie jak pędraki, chrabąszcze czy opuchałki. Pożyteczne nicienie entomopatogeniczne to sprytny sposób na zwalczanie pędraków, bo jest to naturalny wróg dla różnych szkodników. Jeśli chodzi o skład tego preparatu, są to w większości nicienie, a jedynie 14% to biodegradowalny materiał nośny. Największą zaletą stosowania środka Larvanem jest skuteczność bez konieczności używania środków chemicznych. Preparat jest przyjazny dla pożytecznych owadów i roztoczy, a najlepsze działanie wykazuje w zakresie temperatur 19-33 stopnie Celsjusza. Na czym dokładnie polega działanie nicieni w tym preparacie? Nicienie to organizmy, które naturalnie występują w glebie i ciągle poszukują żywiciela. Gdy im się to uda, wnikają do jego wnętrza i produkują bakterie, dzięki którym mogą się nim żywić. Jeśli chodzi o efekty stosowania preparatu Larvanem, to może to być 24-48 godzin, jeśli zaistnieją najlepsze warunki do działania preparatu, gdzie ważnym z nich jest wilgotność gleby.
Jakie inne preparaty pomagają pozbyć się pędraków?
Preparat Larvanem działa bardzo dobrze w określonej temperaturze wskazanej na przedział 19-33 stopnie Celsjusza. Co jeśli jednak temperatura gleby jest niższa? Wtedy należy zastosować pokrewny preparat Entonem, który najlepsze działanie wykazuje w zakresie 14-26 stopni Celsjusza. Jest to ekologiczny środek ochrony roślin, który zwalnia z konieczności stosowania chemii. Ma podobne działanie jak Larvanem. Bardzo ważne jest, aby w okresie działania preparatu, zapewnić glebie dużą wilgotność minimum przez 2 pierwsze tygodnie. Wilgotna gleba to warunek niezbędny do tego, aby pożyteczne nicienie przeżyły i wykonały swoją pracę. Jakie dokładnie szkodniki zwalcza ten preparat? Są to larwy muchówek, poczwarki i larwy wciornastków, larwy ryjkowców, pluskwiaki. Preparat działa zarówno w glebie, jak i nalistnie. Dokładnie dawkowanie jest opisane w instrukcji stosowania i należy się do niej stosować. Jeden i drugi można znaleźć w sprawdzonym miejscu, jakim jest sklep dlaroslin.pl.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana