Artykuł sponsorowany
Jak zrobić witraż?
Witraże wywołują skojarzenia głównie z kościołem i atmosferą nabożeństwa. Coraz częściej można je jednak spotkać nie w kościelnych murach, ale w domach i mieszkaniach – witraż bowiem to wspaniała ozdoba – nie tylko okna, ale także przedmiotów codziennego użytku, nie wspominając już o domowych dekoracjach. Oczywiście witraże – w formie zawieszek czy obrazów można kupić niemal w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz, można jednak spróbować własnymi siłami skonstruować witraż. O tym, jak zrobić witraż jest niniejszy tekst.
Witraże można wykonywać z wielu materiałów – papieru, bibuły, sztywnej folii, jednak te najbardziej trwałe i najpiękniejsze są wykonane ze szkła. Jak zrobić szklany witraż? Potrzebne będzie kilka materiałów – szkło, cyna, taśma miedziana, farby do malowania na szkle oraz narzędzia. Do cięcia szkła przyda się profesjonalny nóż olejowy z końcówką do obstukiwania, a także lutownica, która pomoże połączyć ze sobą kawałki szkła w jeden wzór.
Do wykonania witrażu niezbędny jest szablon papierowy – to na niego należy nanieść wzór projektu, a następnie według poszczególnych kształtów wyciąć szkło. Szklane tafle wycięte według wzoru należy pomalować, a następnie owinąć miedzianą taśmą i połączyć ze sobą za pomocą rozgrzanej cyny. Nie jest to jednak technika wykonywania witrażu dla niecierpliwych. Wymaga precyzji, czasu i umiejętności posługiwania się narzędziami. Dlatego warto przed przystąpieniem do pracy obejrzeć kilka albo kilkanaście filmików instruktażowych o tym, jak zrobić witraż. Są dostępne na wielu popularnych portalach internetowych. Można też zajrzeć do literatury fachowej albo wybrać się na kurs robienia witraży.
Można też wybrać drogę na skróty i wykonać witraż tylko za pomocą farb. To najłatwiejszy sposób na to, jak zrobić witraż na szkle bez konieczności wycinania, szlifowania i spajania szklanych tafli. Wystarczy zaopatrzyć się odpowiedniej wielkości taflę szkła i transparentne farby do malowania na szkle. W wywołaniu złudzenia, iż jest to prawdziwy witraż pomoże farba w kolorze złotym, miedzianym, srebrnym lub czarnym – to za jej pomocą zrobimy kontury udające spojenia tafli. Jest to też całkowicie bezpieczny sposób tworzenia witrażu – nie ma ryzyka skaleczenia odłamkiem szkła czy poparzenia rozgrzaną cyną. W tworzeniu takiego udawanego witrażu mogą więc towarzyszyć dzieci.
Witraże wyglądają pięknie, jak są właściwie oświetlone – można tę technikę z powodzeniem stosować na różnych, szklanych (i nie tylko) sprzętach użytku domowego. Stary szklany abażur czy kinkiet stworzą w domu niepowtarzalny klimat, jeśli pomalujemy je farbami do szkła w kolorowy wzór. Można też pomalować w taki sposób jedno z okien – np. kuchennych lub łazienkowych. Doskonałą powierzchnię dla witrażowych wzorów stanowią szklane tafle w drzwiach wewnętrznych domu czy mieszkania. Możliwości wykorzystania techniki witrażu jest wiele – wystarczy tylko dać się ponieść wyobraźni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana