Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zbudować ogród zimowy – praktyczne wskazówki

Ogród zimowy to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują bliskości z naturą niezależnie od pory roku. Takie rozwiązanie architektoniczne znakomicie doświetla pomieszczenia oraz stwarza wrażenie nieco bardziej otwartej przestrzeni. W jego projektowaniu mamy wiele wariantów i tylko od nas zależy, jaką będzie miał funkcję. O jakie szczegóły zadbać, by użytkowanie ogrodu zimowego spełniło nasze wymagania?
Ogród zimowy – ogrzewany czy nieogrzewany?
Jeżeli zależy nam na użytkowaniu ogrodu zimowego przez cały rok, najlepszym wyjściem będzie instalacja ogrzewania. Zyskamy wówczas niebanalną przestrzeń, w której będzie można zorganizować całoroczną jadalnię, czy też pokój dzienny. Ponadto instalacja ogrzewania w ogrodzie zimowym nie wyklucza uprawiania roślin, wręcz przeciwnie – w ten sposób stworzymy idealne środowisko dla delikatnych roślin doniczkowych, które wymagają wyższych temperatur. Aby uzyskać równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe oraz kanałowe. Jeżeli chcemy korzystać z ogrodu zimowego wyłącznie sezonowo ogrzewanie jest zbędne. Takie pomieszczenie nada się wówczas dla roślin zimujących w chłodzie. Dodatkowo, taki nieogrzewany ogród zimowy będzie miał korzystny wpływ na bilans energetyczny naszego domu.
Lokalizacja ogrodu zimowego
Ogromnie istotną kwestią w budowie ogrodów zimowych jest ich lokalizacja. Trzeba wziąć pod uwagę to, jakie funkcje ma pełnić nasz ogród. Może się okazać, że potrzebujemy w nim na przykład sporego nasłonecznienia. W takim wypadku najkorzystniejsze będzie budowanie po stronie południowej. Jeśli natomiast zależy nam na zacienieniu, najkorzystniejszym wyborem będzie strona wschodnia bądź północna. Latem może dawać się we znaki lokalizacja po stronie zachodniej – wówczas konieczna może się okazać instalacja wentylacji oraz przedsięwzięcie ochrony przeciwsłonecznej. Ponadto dobrze jest wybrać taką lokalizację, z której będziemy mieli po prostu ładny widok – w miarę możliwości otwarta przestrzeń będzie lepszym wyborem niż płot sąsiada.
Konstrukcja ogrodu zimowego – dach, okna oraz drzwi
Szczegółem, na który warto zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu zimowego jest kąt nachylenia dachu, ponieważ będzie miał on spory wpływ na nasłonecznienie pomieszczenia. Odpowiedni dobór okien oraz drzwi jest równie ważny i lepiej zostawić tę kwestię profesjonalistom. Rodzaj przeszklenia będzie przecież nie tylko decydował o tym ile światła dziennego przeniknie do pomieszczenia, ale również wpłynie na panującą w nim temperaturę. W skomplikowanym wyborze pomogą z pewnością specjaliści z firmy BONA, którzy zajmują się tworzeniem konstrukcji ogrodów zimowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana