Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zapewnić odpowiednią wentylację kurnika?

Zalety dobrze dobranej wentylacji
Dlaczego tak ważne jest właściwe dobranie wentylacji? Po pierwsze, zmniejsza ryzyko chorób wśród drobiu, które powstają w wyniku zbyt wysokiego poziomu amoniaku, siarkowodoru oraz dwutlenku węgla w powietrzu. Ptaki produkują te substancje w procesie oddychania oraz wydalania. Podwyższone stężenie w powietrzu może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych, demineralizację kości, negatywnie wpływać na układ oddechowy i nerwowy. Wysoki poziom siarkowodoru może doprowadzić do paraliżu. Wentylacja kurnika pomaga także utrzymać właściwą wilgotność powietrza – na poziomie 55 – 75%. Na fermach drobiu łatwo ten pułap przekroczyć, ze względu na dużą ilość wydzielanej przez kury pary wodnej. Zbyt wysoka wilgotność ułatwia rozwój pleśni, gnicie ściółki i rozwój chorób.Jak dobrać wentylację do kurnika?
Aby zapewnić ptakom odpowiedni klimat do życia, należy zapewnić wentylację na poziomie minimum 0,8 m3 wymienionego powietrza na kilogram masy ciała kur w ciągu godziny. W czasie upałów jest to natomiast 5m3/kg/h. Te wartości mogą wydawać się skomplikowane, dlatego decydując się na zakup systemów wentylacyjnych, dobrze jest udać się do fachowców, takich jak Galloma. Ich wieloletnie doświadczenie gwarantuje profesjonalne doradztwo, a w swojej szerokiej ofercie produktów posiadają najwyższej jakości systemy dla kurników. Wentylację mechaniczną można podzielić na trzy systemy: - poprzeczną, sprawdzającą się w pomieszczeniach do 12 metrów szerokości; - kominową, która daje największe możliwości regulacji warunków klimatycznych; - tunelową, wykorzystywaną w czasie upałów. Wybór zależy od wielkości fermy oraz możliwości finansowych hodowcy. Jedno jest pewne, chcąc zapewnić kurom jak najlepsze warunki, na wentylacji nie można oszczędzać. Odpowiednio dobrane pod względem parametrów technicznych i wydajności urządzenia, wykonane z trwałych, solidnych materiałów i w oparciu o nowoczesne, energooszczędne technologie to rozwiązanie, które posłuży na lata. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana