Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zabezpieczyć śrubę przed odkręceniem?

Śruby oraz gwinty to elementy złączne, które służą do mocowania razem rozmaitych części. Są wykorzystywane podczas wykonywania konstrukcji budowlanych czy też podczas produkcji różnego rodzaju maszyn. W związku z tym trzeba mieć pewność, że stanowią trwałe oraz solidne połączenia. Aby wzmocnić ich parametry w tym zakresie, można stosować dodatkowe zabezpieczenia przed odkręceniem się śruby.
Czy śruba może się odkręcić?
Parametry śrub, tak jak i wszystkich elementów służących do zespalania ze sobą części określonych konstrukcji, mogą pod wpływem czasu ulec zmianie. Jest to uzależnione m.in. od tego, gdzie i w jaki sposób są one wykorzystywane.
Śruby nierzadko łączą ze sobą części maszyn i dużych sprzętów. Urządzenia te są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych czy warsztatach. Podczas ich pracy często powstają wibracje, przeciążenia oraz drgania. Skutkuje to tym, że ich łączenia mogą ulec poluzowaniu, a śruby zacząć się odkręcać. Maszyna, w której do tego doszło, traci swoją stabilność i nie funkcjonuje prawidłowo. Co gorsza, jest ona narażona na uszkodzenie oraz na awarię. Dlatego też należy zminimalizować ryzyko odkręcania się śrub oraz gwintów.
„Nie można liczyć na to, że części połączone ze sobą przy pomocy śruby będą zawsze przytwierdzone do siebie jednakowo solidnie. Używanie urządzeń i ich wielogodzinne wykorzystywanie nie pozostają bez wpływu na stan spojeń. Wobec tego należy stosować dodatkowe środki, które zabezpieczają przed odkręcaniem się śrub” – mówi ekspert z firmy Worońko kleje LOCTITE.
Co należy wykorzystać zabezpieczając śrubę przed odkręceniem?
Rozwiązaniem problemu odkręcających się śrub są specjalistyczne preparaty. Dzięki nim można ustrzec przed poluzowaniem się także gwinty, kalamitki, nakrętki oraz śruby dwustronne.
Preparaty te uszczelniają połączenia, ale także są środkiem prewencyjnym przed korozją. Dodatkowo umożliwiają kilkukrotne wykorzystanie nakrętek. Są to specyfiki, o których mówi się, że mają charakter anaerobowy. Przed tym, jak zostanie od nich odcięty dopływ powietrza i zanim zetkną się z metalem, mają płynną konsystencję. Natomiast kiedy znajdą się już między śrubą a podłożem, a tlen nie będzie miał do nich dostępu, utwardzą się.
Zabezpieczanie śrub przed odkręceniem przy użyciu tego rodzaju preparatów eliminuje potrzebę montażu innych elementów łącznych. Dzięki środkom anaerobowym nie trzeba podczas zespalania ze sobą części wykorzystywać zawleczek, nakrętek kontrujących, podkładek zębatych i sprężystych. Kleje do śrub zapewniają, że te elementy będą trwale łączyły ze sobą części maszyn, a także, że nie poluzują się pod wpływem drgań i wibracji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana