Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda procedura windykacji należności?

Odzyskanie długu nie zawsze okazuje się łatwe i niekiedy wymaga zaangażowania specjalistów z zakresu windykacji. Jeżeli nie widzisz szans na to, by dłużnik uregulował zaległości pieniężne wobec ciebie lub twojej firmy, prawdopodobnie czas zwrócić się po pomoc do kancelarii prawnej. Czytaj dalej i dowiedz się, czym jest windykacja i jak przebiega jej procedura.
Nieuczciwy kupiec, który zwleka z opłaceniem zaległych faktur, niefrasobliwi najemcy, którzy nie spieszą się z czynszem, czy nazbyt sprytny przedsiębiorca, który nie planuje wypłacić wynagrodzenia za wykonane dzieło, to tylko niektóre przykłady osób, które mogą sprawić, że żywo zainteresujesz się windykacją.
Windykacją nazywamy czynności prawne, procesowe i faktyczne, których celem jest doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania wobec wierzyciela – wyjaśnia nasz rozmówca z Kancelarii Radcy Prawnego Wojciech J. Chmurak w Szczecinie.
Sposoby prowadzenia windykacji
Istnieją różne sposoby egzekwowania długów, przy czym zasadą jest, by zaczynać od metod najmniej uciążliwych dla obu stron, czyli od windykacji polubownej. W takiej sytuacji zazwyczaj wierzyciel ustala z dłużnikiem harmonogram rat, w których dług ma być spłacany i monitoruje terminowość wpłat. Kiedy polubowny sposób windykacji zawodzi i dłużnik mimo wszystko nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania, czas wkroczyć na drogę sądową. Sądowe postępowanie windykacyjne ma na celu uzyskanie sądowego wyroku z nakazem zapłaty. Uzyskawszy taki wyrok, wierzyciel musi wystąpić o klauzulę wykonalności, gdyż dopiero taki zestaw dokumentów jest tytułem wykonawczym, czyli podstawą do komorniczej egzekucji długu.
Przebieg windykacji należności
Pierwszym etapem windykacji jest powstanie zobowiązania. Może ono wynikać z opisanych we wstępie sytuacji, jak np. nieopłacenie faktur za towary bądź usługi, ale także być efektem zaniechania spłaty pożyczki. Kolejnym etapem procedury windykacji jest postępowanie polubowne, czyli pierwszy krok w kierunku uzyskania zwrotu należnych pieniędzy. Postępowanie polubowne polega na dostarczaniu dłużnikowi wezwań do zapłaty i może zostać zwieńczone ugodą, w której dłużnik pisemnie uznaje swój dług i zobowiązuje się do zapłaty w ustalonym terminie. Jeśli mimo podpisania ugody dłużnik w dalszym ciągu uchyla się od uregulowania zobowiązań wobec wierzyciela, czas wkroczyć na ścieżkę postępowania sądowego. Uzyskanie wyroku z klauzulą wykonalności otwiera dalsze możliwości efektywnej egzekucji długu. Wierzyciel, który dysponuje tytułem wykonawczym, może udać się do komornika, w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Co ważne, elementem koniecznym do wszczęcia egzekucji jest przygotowany przez wierzyciela wniosek, zawierający szczegółowe działania, jakie ma podjąć komornik. Najprostszym sposobem na szybką i skuteczną windykację należności jest współpraca z doświadczoną kancelarią prawną. Radca prawny pomoże ci wybrać najlepsze sposoby poradzenia sobie z uciążliwym dłużnikiem i udzieli wszelkich niezbędnych wskazówek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana