Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda odbiór techniczny domu?

Odbiór techniczny domu jest konieczny w przypadku chęci legalnego zamieszkania budynku. Zakończenie prac budowlanych nie zawsze oznacza zakończenie formalności. Ważne jest także zebranie kilku bardzo istotnych dokumentów oraz ich późniejsze złożenie w odpowiedniej instytucji. Jakie zatem dokumenty są potrzebne oraz ile wszystko może kosztować? Poznaj szczegóły.
Dokumenty dotyczące prac budowlanych oraz odbiór domu
Odbiór techniczny domu wymaga od właściciela spełnienia kilku istotnych formalności. Cała procedura odbioru budynku jest o tyle łatwiejsza, jeżeli już w trakcie trwania budowy zbierane będą odpowiednie dokumenty. Właściciel musi przejść przez szereg procedur, które wymagają odpowiedniej dokumentacji. Kwestie formalne będą później pomocne podczas odbioru technicznego budynku. Do najważniejszych z nich należą między innymi:
- częściowy odbiór prac budowlano-instalacyjnych, których przeprowadzenie dodatkowo powinno być uwzględnione w dzienniku budowy,
- wszystkie umowy, jakie zostały zawarte z poszczególnymi dostawcami mediów,
- protokoły odbiorów oraz sprawdzeń podłączy do instalacji wewnętrznych, do których zalicza się między innymi przewody kominowe, instalacja elektryczna, szczelność instalacji wodnej czy gazowej.
Specjalista z firmy INSBUD zauważa: Wszelkie umowy, jakie zawierane były z dostawcami mediów, są konieczne nie tylko podczas składania zawiadomienia o zakończonych pracach. Jest to bardzo ważne również w sytuacji, kiedy chce się zmienić taryfę poboru energii elektrycznej oraz rozpocząć pobór paliwa gazowego – dodaje.
Odbiór techniczny domu – wymagane dokumenty
Lista wszystkich dokumentów, które należy złożyć podczas odbioru technicznego budynku, jest naprawdę długa. Co należy złożyć? Jest to:
- oryginał dziennika budowy,
- oświadczenie wystawione przez kierownika budowy,
- protokoły odbioru przyłączy instalacji oraz protokoły sprawdzenia ich szczelności,
- protokół sprawdzenia przewodów kominowych,
- inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza,
- kopia prawomocnej decyzji zezwalającej na budowę,
- kopia dokumentacji, która konieczna była do uzyskania pozwolenia na budowę,
- kopie rysunków projektu budynku wraz z ewentualnymi zmianami, jakie zostały wprowadzone w trakcie prowadzonych prac.
Odbiór techniczny budynku jest skomplikowanym procesem. Właśnie z tego względu warto gromadzić wszystkie niezbędne dokumenty już w trakcie trwania budowy i trzymać je w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu. Kwestia formalne można zlecić także zewnętrznej firmie. Jest to usługa płatna, ale wówczas wszystko trwa znacznie szybciej.
Na jakie koszty warto być przygotowanym?
Koszty związane z odbiorem technicznym domu nie należą do najniższych. Sama mapa sporządzana przez geodetę kosztuje 1000 – 1500 złotych. Do tego dochodzi także usługa kominiarska za około 150 złotych. Doliczając wynagrodzenie dla firmy zajmującej się wszelkimi formalnościami – wychodzi całkiem spora suma. Warto jednak skorzystać z jej usług, aby uniknąć błędów, dodatkowych kosztów i móc jak najszybciej cieszyć się zakończeniem budowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana