Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda bezpieczne holowanie pojazdu?

Awaria samochodu może być zaskoczyć nas w każdym momencie – nigdy nie możemy być pewni, że nasz pojazd nie odmówi nam posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. W takich sytuacjach bardzo często potrzebna będzie nam pomoc innego kierowcy, który weźmie nas na hol i pomoże dostać się do domu lub najbliższego serwisu. Jak powinno wyglądać bezpieczne holowanie?
Holowanie przez pomoc drogową
Zdecydowanie najbezpieczniejszą dla nas i dla naszego pojazdu jest odholowanie przez profesjonalną pomoc drogową. Firmy takie jak Autoczok z Opola posiadają w swoim wyposażeniu między innymi specjalistyczne naczepy do holowania pojazdów bez użycia holu w postaci liny. Przednie lub tylne koła holowanego pojazdu zostają usztywnione na naczepie, dzięki czemu nie ma potrzeby, by był on kierowany przed inną osobę. Znacznie zmniejsza to ryzyko uszkodzenia samochodu i wypadków podczas holowania, a także znacznie przyspiesza całą procedurę.
Holowanie przez inny samochód
Kiedy z jakichś powodów nie chcemy lub nie możemy wzywać pomocy drogowej, możemy w sytuacji awaryjnej skorzystać z pomocy innego kierowcy, który swoim samochodem weźmie nasz na hol. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste i wymaga bardzo kilku zasad bezpieczeństwa
- Za kierownicą holowanego pojazdu powinien usiąść bardziej doświadczony kierowca – prowadzenie pojazdu pozbawionego napędu wymaga większych umiejętności, dlatego jeśli sami nie mamy za sobą dużego stażu za kółkiem, powinniśmy prowadzić pojazd holujący
- Należy ustalić metodę komunikacji – najlepszym wyjściem jest posługiwanie się krótkofalówkami bądź telefonem komórkowym. Jeśli te urządzenia się niedostępne, powinniśmy ustalić z drugim kierowcą jak będziemy się ze sobą komunikować na czas holowania. Może to być np. zestaw sygnałów dawanych ręką wystawioną przez okno.
- Jedziemy powoli i zgodnie z przepisami – w czasie jazdy na holu powinniśmy ściśle przestrzegać przepisów, również tych dotyczących oznaczania pojazdów w różnych warunkach pogodowych. Przykładowo pojazd holowany powinien być oznaczony trójkątem ostrzegawczy, a jeśli panuje niedostateczna widoczność powinien posiadać włączone światła pozycyjne.
- Staramy się jechać z jednakową prędkością – w terenie zabudowanym maksymalna prędkość holowania to 30 km/h, poza nim – 60 km/h. Warto zachować jednakową prędkość na całej trasie i zachować taki dystans między pojazdami, żeby linka holownicza była cały czas napięta.
- Przed ruszeniem w drogę powinniśmy ustalić trasę. Zaleca się, żeby wybierać drogi jak najmniej używane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana