Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać dobrą pompę ciepła?

Pompa ciepła to sposób na ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie domu. Energia pozyskiwana ze środowiska naturalnego dystrybuowana jest do pomieszczeń pod postacią ciepła, a to oznacza, że pompy wykorzystują wyłącznie odnawialne źródła energii. Rynek OZE wciąż się rozrasta, dostarczając coraz nowocześniejszych rozwiązań – sprawdźmy zatem jakie są kryteria wyboru pompy ciepła.
Wybieramy pompę ciepła
Na wybór pompy ciepła wpływa wiele czynników. Na samym początku warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań, a mianowicie:
- Do czego ma służyć pompa ciepła? – może być to urządzenie wykorzystywane tylko do ogrzewania domu lub także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wiele modeli wyposażonych jest również w moduł chłodzenia;
- Jakie źródło ciepła wybrać? – pompy mogą pozyskiwać energię z gruntu lub z powietrza. W przypadku gruntowych pomp konieczne jest przygotowanie odwiertu pionowego na działce;
- Jaka moc jest potrzebna? – przy obliczeniach należy uwzględnić między innymi metraż budynku oraz sposób konstrukcji ścian.
Mając wątpliwości co do wyboru odpowiedniego urządzenia, warto skonsultować się ze specjalistami od pomp ciepła. Internetowa hurtowania instalacyjna Swatt.pl oferuje szeroki wybór urządzeń grzewczych i zapewnia pełne wsparcie serwisowe oraz doradztwo techniczne.
Dobra pompa ciepła, czyli jaka?
Jak wspomniano wcześniej, na samym początku należy określić, czy pompa ciepła ma służyć tylko do ogrzewania domu, czy także wody użytkowej. W tym drugim przypadku konieczny będzie zakup zasobnika o odpowiedniej pojemności.
Kolejna kwestia to ustalenie źródła ciepła – warto bowiem wiedzieć, że pompy gruntowe ze względu na konieczność wykonania odwiertu generują wyższe koszty początkowe, co przekłada się z kolei na wydajność i niezawodność instalacji. Niemniej jednak w domach o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło dobrze sprawdzają się pompy powietrzne, które są łatwe w montażu.
Kluczowym parametrem podczas wyboru pompy ciepła jest współczynnik COP, określający efektywność i sprawność urządzeń. Jest to stosunek ilości energii oddanej do budynku do ilości energii pobranej z sieci. Im lepsza pompa, tym wyższy współczynnik COP. Przykładowo, COP 4 oznacza, że na każdy kW mocy pobranej pompa oddaje 4 kW ciepła.
Oprócz współczynnika COP należy wziąć także pod uwagę moc urządzenia. Wskaźnik Pg określa energię, jaka dostarczana jest do systemu grzewczego – błędnie dobrana pompa będzie działać nieefektywnie, co z kolei spowoduje większe zużycie prądu. A zatem moc pompy ciepła to stosunek metrażu domu do zapotrzebowania na ciepło.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana