Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak uzyskać prawo jazdy kategorii B?

Spis treści
- Co należy zrobić przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kategorii B?
- Kurs w szkole jazdy
- Egzamin na prawo jazdy kategorii B
Prawo jazdy na samochody osobowe jest niezbędne w dzisiejszych czasach. O zdobyciu tych uprawnień myślą już osoby, które dopiero ukończą 18. rok życia. Umiejętność prowadzenia auta daje sporą niezależność, ale i możliwości. Dojazdy do pracy, wyjazdy wakacyjne to tylko niektóre z sytuacji, podczas których nieocenione jest prawo jazdy kategorii B. Co należy zrobić, aby uzyskać te uprawnienia? Dowiedz się więcej.
Co należy zrobić przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kategorii B?
Wszyscy doskonale wiedzą, że początkiem drogi do uzyskania prawa jazdy kategorii B jest odbycie kursu. Jednak niewiele osób pamięta o konieczności wyrobienia PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę.
W tym celu należy udać się do Wydziału Komunikacji znajdującego się w miejscu zamieszkania przyszłego kierowcy i złożyć stosowny wniosek o wydanie PKK. Trzeba do niego dołączyć zdjęcia, a także zaświadczenie lekarskie, w którym specjalista stwierdzi, że nie widzi przeciwwskazań do prowadzenia samochodu przez kandydata na kierowcę. Na wydanie numeru PKK zwykle nie trzeba długo czekać – sprawę tę można załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie.
Kurs w szkole jazdy
Każdy, kto zapisuje się na kurs, chce jak najszybciej zdać egzamin na prawo jazdy. Często słyszy się historie, że adept sztuki prowadzenia samochodu kilkakrotnie nie zdał egzaminu państwowego. Dlatego warto starannie wybrać właściwą szkołę.
„Dobra szkoła jazdy to klucz do sukcesu na egzaminie. Doświadczeni instruktorzy jazdy, którzy uważnie korygują błędy kursanta, doskonale przygotują go do poruszania się po drogach. Natomiast wykładowcy jasno przedstawią wszystkie zasady ruchu drogowego” – mówi ekspert ze Szkoły Samochodowej Auto-Test w Krakowie.
Na kurs prawa jazdy kategorii B składają się zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Kursant odbywa 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut) wykładów z teorii. Następnie przystępuje on do praktycznej nauki jazdy samochodem. Za kółkiem u boku instruktora uczeń musi spędzić 30 godzin zegarowych. Po ukończeniu kursu przychodzi czas na ustalenie terminu egzaminu państwowego.
Egzamin na prawo jazdy kategorii B
Egzamin ten obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Na początku sprawdzana jest wiedza kursanta dotycząca zasad zachowania się na drodze oraz przepisów ruchu drogowego. Jeżeli ta część wypadnie pomyślnie dla przyszłego kierowcy, może on przystąpić do egzaminu praktycznego. Może on odbyć się tego samego dnia lub w innym terminie. Egzaminator będzie sprawdzał umiejętność prowadzenia samochodu na placu manewrowym oraz podczas jazdy na mieście.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana