Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przechowywać ciekły azot?

Azot to gaz stanowiący niemal 80% objętości powietrza, którym oddychamy. W formie ciekłej jest on wykorzystywany w wielu różnych celach naukowo-badawczych oraz czysto praktycznych i można się spodziewać, że zakres zastosowania ciekłego azotu będzie stale się zwiększał. Do czego najczęściej stosuje się ciekły azot. W jaki sposób należy go przechowywać, aby zachował swoje właściwości?
Właściwości i zastosowanie ciekłego azotu
Ciekły azot cechuje się właściwościami kriogenicznymi, które pozwalają na zamrożenie np. materiału biologicznego i jego długie oraz bezpieczne przechowywanie. Ciekły azot nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami, więc nie wpływa negatywnie na materiał biologiczny oraz nie zmienia jego właściwości fizycznych.
- Zastosowanie ciekłego azotu jest niezwykle szerokie. Może być on wykorzystywany zarówno w medycynie np. w celu leczenia schorzeń o podłożu dermatologicznym, w różnego rodzaju laboratoriach, przemyśle spożywczym, jak i gastronomii, a także znajduje zastosowanie podczas obróbki metali – wyjaśnia ekspert z firmy CRYOGEN.
Ciekły azot wykorzystywany jest w wielu dziedzinach, od medycyny począwszy, a na obróbce metali skończywszy. Znajduje on też zastosowanie w gastronomii i jest niezbędny w przypadku przygotowywania dań kuchni molekularnej.
Naczynia na ciekły azot – w czym należy go przechowywać?
Kriogeniczne właściwości ciekłego azotu wymagają jego prawidłowego przechowywania. W tym celu stosuje się specjalistyczne naczynia na ciekły azot, czyli naczynia dawera, które nieco przypominają swoją budową doskonale wszystkim znane termosy; jest ona jednak o wiele bardziej skomplikowana oraz pozwala na długotrwałe utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury, dzięki której azot może pozostać w stanie ciekłym.
Naczynia dawera możemy podzielić m.in. na naczynia biologiczne, które służą w celu przechowywania materiału biologicznego np. komórek macierzystych z krwi pępowinowej i komórek jajowych oraz innego wyjątkowo wrażliwego na zmiany temperatury materiału biologicznego, a także naczynia przeznaczone do transportu ciekłego azotu. Obydwa rodzaje naczyń dawera cechuje nie tylko inne zastosowanie, ale także budowa. W przypadku transportowych naczyń dawera mamy do czynienia z typowo „termosową” budową; naczynia dawera służące do przechowywania materiału biologicznego wyposażone są w specjalne, ruchome wkłady (inaczej zasobniki lub kanistry), w których umieszcza się materiał biologiczny.
Wszystkie naczynia na ciekły azot powinny odznaczać się wysoką jakością oraz spełniać swoje przeznaczenie, dlatego warto korzystać jedynie z oferty profesjonalnych firm, które zapewniają możliwość wyboru spośród różnych pojemności i rodzajów naczyń dawera oraz gwarantują ich najwyższą jakość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana