Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak prawidłowo odpowietrzyć kaloryfer? Dlaczego to tak ważne?

Spis treści
- Na czym polega odpowietrzanie grzejników?
- Dlaczego to tak ważne?
- Jak często należy odpowietrzać grzejniki?
Odpowietrzanie kaloryferów to jedna z podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonywać w ramach dbałości o nasze ogrzewanie. Dzięki temu zabiegowi będziemy mogli cieszyć się pełną wydajnością grzejników oraz uniknąć kosztownej wizyty hydraulika. Jak jednak prawidłowo przeprowadzić ten proces? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Na czym polega odpowietrzanie grzejników?
Odpowietrzanie grzejników umożliwia usunięcie powietrza, które nagromadziło się w ich wnętrzu. Aby cały proces został przeprowadzony w pełni bezpiecznie, na samym początku należy wyłączyć ogrzewanie i poczekać, aż grzejniki ostygną. Następnie należy odkręcić zawór odpowietrzający, aż usłyszymy syczenie powietrza. Gdy zacznie wypływać woda, zawór należy zakręcić. W przypadku braku doświadczenia lub obaw przed popełnieniem błędów warto skorzystać z pomocy hydraulika, np. z firmy Art Bud z Bydgoszczy, którzy przeprowadzą cały proces szybko i sprawnie. Nieumiejętne działania mogą bowiem prowadzić do uszkodzenia całej instalacji.
Dlaczego to tak ważne?
Zapowietrzone kaloryfery mogą prowadzić do szeregu problemów związanych z funkcjonowaniem całego systemu grzewczego. Obecność powietrza wewnątrz grzejników sprawia przede wszystkim, że nie są one w stanie efektywnie oddawać ciepła do pomieszczeń. W rezultacie ogrzewanie staje się mniej wydajne, co prowadzi do zauważalnego wzrostu opłat za energię. Nagromadzone powietrze może również powodować korozję elementów instalacji oraz sprawić, że kaloryfer zacznie wydawać nieprzyjemne odgłosy, takie jak na przykład bulgotanie. Regularne odpowietrzanie grzejników pozwala uniknąć tych problemów i zapewnia optymalną pracę systemu.
Jak często należy odpowietrzać grzejniki?
Generalnie zaleca się, aby przeprowadzać odpowietrzenie grzejników co najmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. W przypadku starszych instalacji warto to robić jeszcze częściej. Odpowietrzanie przyda się także wówczas, gdy zauważymy objawy niewydajnego ogrzewania, takie jak nierównomierne nagrzewanie się grzejników czy hałas podczas pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że czasem możemy mieć do czynienia z poważniejszym problemem, który może wymagać interwencji hydraulika. Pamiętajmy również o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w instalacji oraz uzupełnianiu brakującej wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana