Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak powstają gry planszowe?

Gry planszowe nie tylko dla dzieci
Czas spędzany w domowym zaciszu nie musi być nudny, a spotkania w gronie znajomych ograniczać się do wspólnych posiłków czy oglądania filmów. Ciekawa, dobra gra planszowa jest w stanie mocno zaangażować wszystkich uczestników, a bogactwo dostępnej dziś oferty pozwala zaspokoić potrzeby użytkowników w każdej grupie wiekowej – zauważa nasz rozmówca z Media Gold.Choć planszówki kojarzą się przede wszystkim z grami dla dzieci i nastolatków, obecnie pojawia się coraz więcej propozycji dla dorosłych. Hitem ostatnich sezonów są dowcipne i pięknie wydane gry z grafikami znanych polskich rysowników (np. Kariera Polityczna z oferty MDR Publishing), inspirowane literaturą (np. Metro 2033, OgryGames) czy oscylujące wokół tematyki biznesowej (np. Beer Empire, Board&Dice).
Jak powstaje gra planszowa?
Proces powstawania gry planszowej nie należy do prostych. Tworzenie planszówki odbywa się w kilku etapach, na których angażowani są spece różnych dziedzin. Pierwszy i najważniejszy jest oczywiście pomysł. Autor gry wymyśla fabułę oraz mechanikę, przy czym oba te elementy muszą być dopasowane do specyficznych potrzeb i zainteresowań konkretnej grupy wiekowej. Dobry pomysł na grę poddawany jest następnie testom. Specjaliści zatrudniani w wydawnictwach sprawdzają mechanikę gry pod kątem atrakcyjności, ale nie tylko. Na tym etapie konieczne jest wykrycie wszelkich ewentualnych błędów, czyli przewidzenie wielu różnych możliwości, jakie mogą pojawić się w trakcie rozgrywki. Podczas testowania mechaniki gry planszowej zazwyczaj wprowadzanych jest wiele zmian, dodaje się i usuwa różne elementy. Efektem wprowadzenia poprawek jest prototyp, który posłuży do produkcji gotowego wyrobu, jaki będzie można zaproponować klientom. Posiadając gotowy prototyp przetestowanej planszówki, która z dużym prawdopodobieństwem będzie wciągająca dla graczy, można przystępować do graficznego opracowania gry. Również ten etap jest bardzo ważny – layout może zachęcić albo wręcz przeciwnie, odstraszać potencjalnych nabywców. Kolejnym krokiem podczas pracy nad grą planszową jest ustalenie, jakie elementy będą potrzebne graczom. Oprócz samej planszy w rozgrywkach mogą być wykorzystywane np. kostki, karty, pionki, figurki itd. Ilość elementów, ich wygląd i materiał, z jakiego zostaną później wykonane powinien idealnie korelować z mechaniką gry: niewskazana jest przesada, zaś braki – niedopuszczalne. Ostatnim już etapem pracy przed wypuszczeniem gotowej propozycji na rynek jest oczywiście produkcja gry planszowej. Ostateczny efekt powstaje więc w drukarni, gdzie konfekcjonowane są wszystkie elementy gry, od planszy i instrukcji, przez karty oraz pionki, po pudełko opakowaniowe, które również jest ważnym elementem całego zestawu. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana