Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak powinna być zaprojektowana platforma dla osób niepełnosprawnych?

To ograniczenie mobilności tyczy się przestrzeni miejskich, środków transportu publicznego, urzędów, szpitali, ośrodków zdrowia, budynków związanych z obcowaniem z kulturą, a co najdotkliwsze często również miejsca zamieszkania – tłumaczy specjalista do spraw rozwiązań dla osób niepełnosprawnych z bydgoskiej spółdzielni pracy Tryb-Dźwig.Drugim z kolei wyzwaniem, z którym muszą się mierzyć osoby pozbawione pełnej sprawności ruchowej, jest konieczność korzystania z takich „udogodnień”, które w żaden sposób nie odpowiadają ich potrzebom. Ani bowiem ich konstrukcja, ani warunki użytkowania nie były zapewne nigdy konsultowane z osobami niepełnosprawnymi. Niestety, nawet trzymając się norm łatwo zaprojektować sprzęt, który – choć w założeniu zapewnia samodzielność i intuicyjność użytkowania – w ostatecznym rozrachunku okazuje się nieprzyjazny, a tym samym nieprzydatny.
Platforma doskonale zaprojektowana
Oczywiście rodzajów niepełnosprawności jest tak wiele, jak osób nią dotkniętych. Jednak istnieją pewne standardy, choćby dotyczące wymiarów wózków, które pozwalają na zaprojektowanie jak najbardziej funkcjonalnych i łatwych w samodzielnej obsłudze dźwigów.Idealne kryteria
- Zapewnienie odpowiednich wymiarów kabiny i drzwi.
- Umieszczenie kaset wezwań i dyspozycji oraz poręczy na stosownej wysokości.
- Przyciski sterujące powinny mieć wymiary 75x55 mm.
- Oznakowanie pismem Braille'a przycisków dyspozycji oraz zainstalowanie dźwiękowego systemu sygnalizacji (informacja głosowa).
- Pulpit sterujący, wyposażony w przycisk stop i przycisk wzywania pomocy, winien być umieszczony pod odpowiednim kątem i zaopatrzony w uchwyt. Ponadto dobrze, jeżeli jest podświetlany.
- W przypadku przerwy w dostawie prądu automatycznie włączać powinno się zasilanie awaryjne z akumulatora, pozwalające na wezwanie pomocy.
- Platforma dla osób niepełnosprawnych powinna być wyposażona w napęd elektryczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana