Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak poradzić sobie z nadwagą u psa?

Nadwaga to skutek nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie zwierzęcia. Zgodnie z rozpoznaniami naukowców definiuje się ją jako zwiększenie masy ciała powyżej 10% względem optymalnej wagi psa. Niestety, problem jest coraz częstszy. W naszym artykule wyjaśniamy, co opiekun może zrobić, by unormować wagę swojego czworonożnego przyjaciela.
Nie lekceważmy problemów z nadwagą
Nadwaga i otyłość często są powiązane z chorobami współistniejącymi, do których można zaliczyć np. choroby trzustki, nowotwory, choroby kości i stawów, nadciśnienie, choroby nerek, zaburzenia gospodarki lipidowej. Niebezpiecznie zwiększona masa ciała ma swoje poważne konsekwencje zdrowotne, a nierzadko prowadzi do znacznego skrócenia życia czworonogów. Dowodzą temu np. badania przeprowadzone na labradorach. Zwierzęta z prawidłową masą ciała mogą przeżyć średnio o 2 lata dłużej niż te osobniki, których dawka pokarmowa była większa o 25%.
Pojawienie się nadwagi i otyłości jest związane z tym, że ilość przyjmowanych kalorii w karmach dla psa nie jest odpowiednio dostosowana do konkretnego zapotrzebowania energetycznego. Oczywiście, że odpowiedzialność za prawidłowe dostarczenie źródła energii ponosi opiekun. Nie można również lekceważyć pozostałych czynników, takich jak choroby endokrynologiczne, styl życia (np. niski poziom aktywności fizycznej), a także kwestie behawioralne (np. niewłaściwa interpretacja potrzeb zwierzęcia).
Jak pomóc psom z nadwagą?
W pierwszej kolejności opiekun musi się dowiedzieć, jaka jest kaloryczność wszystkich podawanych pokarmów. Właściciel powinien określić ilość i rodzaj dopuszczalnego pożywienia i przekąsek. Warto, aby inni członkowie rodziny wiedzieli, jakie są zasady prawidłowego karmienia. Należy konsekwentnie wyrabiać u psa pozytywne nawyki związane z odżywianiem. Nie wolno przeszacowywać ilości wydatkowanej energii – w porównaniu do ilości pobranych kalorii.
Pomocna będzie wizyta u weterynarza i dobór odpowiedniej karmy leczniczej. Najlepsze marki można znaleźć w sklepie zoologicznym online Akacjowawet.pl, gdzie znajdują się produkty idealne dla psów z nadwagą. Warto pamiętać, że najważniejszym celem odchudzania jest osiągnięcie nie idealnej sylwetki, lecz optymalnej masy ciała, po uwzględnieniu wieku i chorób współistniejących. Nie jest wskazywane zmniejszanie dawki karmy bytowej (może prowadzić to do niedoborów), lecz stosowanie specjalnych karm odchudzających o obniżonej ilości tłuszczu i zwiększonej ilości włókna pokarmowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana