Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak poprawić błąd w KPIR?

Przepisy prawa stanowią, że księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona w sposób rzetelny i niewadliwy. Jeśli więc z jakiegoś powodu pojawi się tam jakikolwiek błąd, należy go niezwłocznie poprawić. Ponieważ jednak nie wszyscy znają metody legalnego usuwania wspomnianych nieścisłości, w tym artykule postaramy się je bliżej omówić, byś mógł samodzielnie poprawić błędnie uzupełnioną księgę.
Rzetelna i niewadliwa KPiR
Zanim przejdziemy do omawiania metod poprawy błędów, warto poświęcić chwilę na poznanie definicji prawidłowo wypełnionej księgi. Lepiej przecież do błędów nie doprowadzać, gdyż wówczas nie będzie potrzeby ich naprawy. O rzetelności świadczy, chociażby: zgodność z rzeczywistym stanem majątkowym i finansowym; zgodność z faktycznie uzyskanymi przychodami i poniesionymi kosztami; prawdziwość danych kontrachentów, dat i kwot operacji; brak pominięć, przekłamań i świadomych przeoczeń. Księga niewadliwa to natomiast taka, która: prowadzona jest w formie zbroszurowanej, a każda z kart posiada numer porządkowy; opatrzona numerem NIP lub PESEL; prowadzona w polskim języku i walucie; uzupełniana w sposób ciągły i chronologiczny; zawierająca wszystkie wymagane kolumny i rubryki. Jak widać, zasad tych jest dość sporo, dlatego prowadząc księgę przychodów i rozchodów Łódź, należy wykazać się wyjątkową starannością.
Sposoby poprawy błędów
Dopuszczonych prawem metod nanoszenia poprawek mamy kilka, a wybór jednej z nich w dużej mierze zależy od tego, jakiego okresu rozliczeniowego błąd dotyczy. W przypadku trwającego okresu możemy błędny wpis skreślić, a następnie obok lub poniżej umieścić prawidłowy podając przyczynę poprawki. Drugie rozwiązanie to stworzenie kolejnej strony księgi, na której umieścimy poprawne dane z dopiskiem poprawka, pamiętając o adnotacji z numerem poprawianej strony. Gdy natomiast błąd dotyczy zamkniętego już okresu rozliczeniowego, sytuacja nieco się komplikuje, warto więc skorzystać ze wsparcia profesjonalnego biura księgowego Łódź. Musimy tu bowiem złożyć do urzędu skarbowego korektę deklaracji podatkowej, która obejmie dane odnośnie całego okresu rozliczeniowego, a nie tylko poprawianego wpisu. Co więcej, należy jeszcze nanieść poprawkę w KPiR. Robimy to podobnie jak w przypadku trwającego okresu z tą różnicą, że musimy wpisać też numer korekty deklaracji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana