Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak nosić szelki? Poradnik eleganckiego mężczyzny

Moda męska w dużej mierze jest ponadczasowa. Krawaty, garnitury i szelki to elementy garderoby, które od wielu lat królują na salonach i trudno wyobrazić sobie eleganckiego mężczyzny bez przynajmniej jednego ich kompletu. W dzisiejszych czasach szelki w mniejszym stopniu mają pragmatyczne zastosowanie. Często są zakładane przez osoby, które pragną się wyróżnić z tłumu. Jak zatem nosić szelki? Sprawdź!
Szelki w historycznej perspektywie
Pierwsze szelki powstawały jeszcze przed I wojną światową. Końcem XIX wieku wykonywane były głównie z bawełnianych pasów, a patent na nie zarejestrował nie kto inny jak sam Mark Twain. Były wtedy stosowane jako regulowane ramiączka, które utrzymywały odzież w odpowiednim ułożeniu.
„Szelki do spodni szybko weszły do masowej kultury. Nosili je prezydenci, pisarze, aktorzy i muzycy. Był to element ubioru bardzo powszechny, gdyż styl noszenia spodni różnił się od tego, który mamy dzisiaj. W modzie były spodnie z wysokim stanem, który nie raz sięgał nawet ponad okolice pępka” – wyjaśnia fenomen szelek ekspert z firmy Promesso.
W miarę upływu czasu szelki zostały zastąpione w powszechnym ubiorze paskami do spodni, i zaczęły być stosowane głównie przez pracowników fizycznych. Jednak w dzisiejszych czasach szelki na nowo przezywają swój renesans. Są chętnie noszone przez mężczyzn, którzy nie boją się odważnych stylizacji i tych, którzy pragną powrotu do korzeni mody męskiej.
Jak wybrać i nosić szelki?
Klasyczne, białe szelki najlepiej sprawdzają się w stylizacjach eleganckich, np. jako dodatek do garnituru. Należy mieć na uwadze, że takie akcesorium nie będzie pasowało do każdego typu spodni. Najlepszym wyborem są modele bez szlufek, lub o takich, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.
W dzisiejszych czasach szelki wykorzystuje się także w modzie casualowej. Często spotykane są w towarzystwie zwykłych t-shirtów i jeansowych spodni. Tutaj ważnym kryterium wyboru szelek jest materiał, z którego zostały wykonane. Najlepiej pasować będą te z tkanin rozciągliwych, o klasycznym igrekowym splocie. Szelki wykonane z taśm jedwabnych to bardzo elegancka opcja, która nadaje się do strojów takich jak frak czy smoking.
W przypadku zdecydowania się na założenie szelek należy bezwzględnie zapomnieć o pasku do spodni. Te dwa elementy ubioru zdecydowanie się wzajemnie wykluczają.
Szelki to nie tylko część męskiej garderoby. Chętnie zakładają je także odważne panie, które z uwielbieniem łamią konwenanse modowe i obyczajowe. Jeśli więc masz ochotę na stworzenie awangardowej stylizacji, poeksperymentuj z tym akcesorium.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana