Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak funkcjonalnie urządzić małą łazienkę?

Podchodząc do aranżacji łazienki warto spojrzeć na to pomieszczenie z dwóch stron: praktycznej oraz estetycznej. Z jednej strony powinniśmy wyposażyć łazienkę we wszystkie podstawowe urządzenia sanitarne oraz przestrzeń do przechowywania. Z drugiej strony aranżacja wnętrza i jego wystrój powinny tworzyć wygodną przestrzeń relaksu. Jak zatem urządzić pomieszczenie łączące te dwie funkcje, gdy w mieszkaniu posiadamy małą łazienkę?
Zanim zaczniemy aranżować wystrój naszej małej łazienki i rozważać, czy preferujemy kąpiele w wannie, czy energetyzujące prysznice, musimy poświęcić czas na określenie możliwości technicznych pomieszczenia. W pierwszej kolejności warto sprawdzić projekt instalacji. Wszystkie urządzenia sanitarne muszą znajdować się odpowiednio blisko pionów, ponieważ łączące je przewody kanalizacyjne powinny być montowane z minimum 2% spadkiem. Bardzo ważnym aspektem jest także zapewnienie wentylacji pomieszczenia. Jest to szczególnie istotny temat, jeżeli w łazience nie będzie okna. Łazienki o kubaturze większej niż 6,5 m3 mogą być wentylowane w sposób naturalny (tzw. wentylacja grawitacyjna). Natomiast małe łazienki, o kubaturze mniejszej niż 6,5 m3 wymagają zastosowania wentylacji mechanicznej.
Optyczne powiększanie przestrzeni
Po ustaleniu technicznych możliwości pomieszczenia możemy przejść do wyboru rozwiązań, które pozwolą nam je optycznie powiększyć. W tym celu warto zastosować lustra oraz przezroczyste lub błyszczące powierzchnie. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Świat Szkła:
Duże lustro sprawia, że małe pomieszczenia wydają się bardziej przestronne. W małej łazience najlepiej sprawdza się rozwiązanie z dużym lustrem zawieszonym na wprost wejścia, co dodaje pomieszczeniu głębi.
Innym rozwiązaniem może być zastosowanie prysznica z systemem walk-in, czyli z wejściem bez brodzika. W tej opcji, dzięki zachowaniu jednolitej podłogi, łazienka będzie sprawiała wrażenie większej.
Mała łazienka – duże pole dla kreatywności
Chcąc funkcjonalnie urządzić małą łazienkę powinniśmy pamiętać, że nie jesteśmy uzależnieni wyłącznie od standardowej oferty popularnych sieci handlowych. Istnieje możliwość zamawiania poszczególnych elementów wyposażenia robionych na wymiar u specjalistycznych dostawców. Na przykład robiona na wymiar transparentna kabina prysznicowa może posiadać niestandardowe wymiary, a jednocześnie nie będzie optycznie ograniczać przestrzeni. Z kolei wykonane na zamówienie meble łazienkowe pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń do przechowywania w małej łazience, obudować pralkę lub dopasować długość blatu i półek do wymiarów pomieszczenia. Stosując metody pozwalające na optyczne powiększenie przestrzeni łazienki oraz korzystając z możliwości zamawiania elementów wyposażenia robionych na wymiar możemy urządzić stylową, ergonomiczną i funkcjonalną małą łazienkę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana