Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają zmiękczacze wody dla gospodarstw domowych?
W wielu miastach woda z kranu jest twarda, czyli zawiera duże ilości minerałów tworzących osad. Można go zaobserwować np. w czajniku, ale także na kabinie prysznicowej czy nawet włosach. Taka ciecz powoduje problemy podczas prania, zmywania czy mycia się. Z tego powodu wiele osób decyduje się na stosowanie zmiękczaczy wody. Na czym dokładnie polega ich działanie?
Działanie zmiękczaczy wody
Zmiękczacze wody są wyposażone w butlę ciśnieniową wypełnioną złożem filtracyjnym o konkretnych parametrach. W tym miejscu dochodzi do wymiany jonowej w obrębie polimeru lub ciała stałego. Jest to proces chemiczny, który prowadzi do powstania różnych reakcji, w zależności od jonów zastosowanych w konstrukcji danego zmiękczacza. Mówiąc prostym językiem, do wnętrza urządzenia trafia woda bogata w jony wapnia i magnezu. W przypadku twardej cieczy takich pierwiastków jest bardzo dużo. Za pomocą filtrów dochodzi do wymiany jonów na te, które zostały umieszczone w złożu filtracyjnym. Efektem takiego procesu jest tzw. miękka woda.
- Zmiękczacze wody należy regularnie regenerować, ponieważ z czasem w złożu filtracyjnym zaczyna brakować jonów odpowiedzialnych za pozbywanie się nadwyżki magnezu i wapnia. Po uzupełnieniu mogą one dalej pracować, skutecznie zmiękczając wodę w gospodarstwie domowym – tłumaczy specjalista z firmy Fabryka Wody oferującej zmiękczacze wody w Szczecinie.
Ważnym elementem zmiękczacza wody jest także głowica, na której są programowane wszelkie parametry dotyczące wymiany jonowej. Warto zadbać o to, by ta część cechowała się wysoką jakością wykonania. Odpowiada ona bowiem za przebieg całego procesu.
Kiedy warto postawić na zmiękczacze wody?
Twarda woda może być problemem, szczególnie podczas sprzątania. Jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia, ale powoduje komplikacje związane z wydajnością kotłów grzewczych oraz wielu urządzeń. Osad może prowadzić do licznych awarii, jednocześnie wymagając stosowania znacznie większej ilości detergentów. Jeśli w Twoim domu pojawiają się takie problemy, dobrym pomysłem jest postawienie na zmiękczacz wody. Działanie poszczególnych modeli takich urządzeń jest dość podobne. Różnice pojawiają się głównie w związku z dokładną konstrukcją czy wydajnością. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na konkretny egzemplarz warto przemyśleć, do czego dokładnie będziesz używać zmiękczacza i jak wiele płynu będzie musiał oczyścić z osadów w danym przedziale czasu. Warto również wiedzieć, że istnieją zmiękczacze dwu- i jednoczęściowe. Pierwszy wariant składa się z osobnych butli na sól regeneracyjną i złoże. W przypadku drugiego typu urządzenia wszystko mieści się w jednej obudowie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana