Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają panele fotowoltaiczne?

Spis treści
- Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne
- Czym jest panel fotowoltaiczny
- Budowa i konfiguracja instalacji fotowoltaicznej
Zdecydowanie najbardziej proekologicznym źródłem energii jest dla nas, dla ludzi, ale i dla całego ziemskiego życia promieniowanie cieplne Słońca. Jest to źródło wręcz niewyczerpalne, a przy tym całkowicie neutralne w całym bilansie energetycznym Ziemi. Jego wykorzystywanie nie wywołuje tzw. efektu cieplarnianego, a co za tym nie powoduje, tak groźnego dla nas i naszej przyszłości ocieplenia klimatu.
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne
Zanim przejdziemy do głównego tematu naszego artykułu, wyjaśnimy, jaka jest różnica między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi. Sprawa jest dosyć prosta: te pierwsze zamieniają energię słońca bezpośrednio w energię elektryczną, a te drugie w energię cieplną. My dzisiaj dokładniej opiszemy działanie fotowoltaicznej domowej instalacji elektrycznej.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się ekonomiczne kotły CO?
Czym jest panel fotowoltaiczny
Panel fotowoltaiczny, ogniwo fotowoltaiczne, ogniwo słoneczne lub fotoogniwo to wszystko synonimiczne nazwy tego samego urządzenia, będziemy więc w niniejszym artykule używali ich zamiennie. Wielce rzecz upraszczając i mówiąc w olbrzymim skrócie, możemy pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne określić jako płytę zbudowaną z warstw krzemu, selenu, germanu, tellurku kadmu lub innych materiałów półprzewodnikowych oraz z dwóch elektrod. Padające na górną warstwę ogniwa fotony promieniowania słonecznego sprawiają, że pomiędzy elektrodami powstaje napięcie (różnica potencjałów), co wzbudza między nimi przepływ prądu. Wielkość energii elektrycznej otrzymywanej z pojedynczych ogniw na ogół nie przekracza 4 W, dlatego też łączy się je w większe zestawy, tworząc duże panele fotowoltaiczne mogące wygenerować moc rzędu 300 W. Fotowoltaika to ekologiczna, a jednocześnie stosunkowo tania metoda pozyskiwania prądu i już na tyle popularna, że wykorzystuje się ją do budowania instalacji elektrycznych dla firm, dla osób indywidualnych oraz dla rolnictwa.
Przeczytaj również: Czy warto korzystać z porad prawnych online?
Bezpośrednio w ogniwach fotowoltaicznych powstaje prąd stały, a jak wiemy, większość naszych instalacji i urządzeń przystosowana jest do zasilania prądem zmiennym (jest on o wiele łatwiejszy do przesyłania na dużych odległościach). O tym, jak winna być przeprowadzona konfiguracja fotowoltaiki, by otrzymać prąd zmienny, opowiedzieli nam specjaliści z firmy GRUPA DS Dariusz Szelengowski z miejscowości Wierzchucin Królewski koło Bydgoszczy, jednego z liderów w sprzedaży fotowoltaiki na województwo kujawsko-pomorskie.
Przeczytaj również: Jak wybrać dobre przedszkole dla swojego dziecka?
Budowa i konfiguracja instalacji fotowoltaicznej
Jeśli uznać fotoogniwa za płuca instalacji fotowoltaicznej, to jej sercem czy też mózgiem będzie falownik, zwany też inwerterem. Falownik służy nie tylko do zmieniania prądu stałego w użyteczny dla nas prąd zmienny, lecz także odpowiada za monitorowanie i nadzorowanie całej instalacji. Dobór falownika musi być wykonany szczególnie starannie, gdyż niekompatybilne z pozostałymi elementami instalacji urządzenie może znacznie obniżać jej wydajność. Innymi koniecznymi elementami każdej mającej sprawnie i bezpiecznie działać instalacji fotowoltaicznej powinny być: rozdzielnica elektryczna, zabezpieczenia przeciwnapięciowe oraz zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe. Nie należy też zapominać o doborze odpowiedniego okablowania i innych drobniejszych akcesoriów. Decydując się na montaż fotowoltaiki, warto całą rzecz powierzyć wyspecjalizowanej w tego typu pracach firmie. Tylko wyszkolony elektryk jest w stanie tak zmontować i skonfigurować całą sieć, by pracowała ona na optymalnych parametrach.
Zainteresowanym podpowiadamy jeszcze, że na wykonanie instalacji fotowoltaicznej można uzyskać określonej wysokości bezzwrotne dofinansowanie z funduszy UE.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana