Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają instalacje tryskaczowe?

Instalacje tryskaczowe i ich rodzaje
Instalacja tryskaczowa składa się nie tylko z samych tryskaczy, ale także zbiornika zapasu wody, pompowni, rurociągów i podstacji z zaworami. Układ, jaki tryskacze tworzą pod sufitem lub inną powierzchnią nazywamy siatką tryskaczy. Instalacje tryskaczowe należą do najprostszych systemów gaśniczych, są przy tym niezwykle skuteczne.System gaśniczy z tryskaczami przeciwpożarowymi gasi płomienie selektywnie. Co to oznacza? Tryskacze uruchamiane są tylko i wyłącznie w strefie objętej pożarem – wyjaśni a przedstawiciel firmy PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.Istnieją trzy podstawowe rodzaje instalacji tryskaczowych, a mianowicie instalacje mokre, instalacje suche oraz instalacje suche wstępnie wysterowane. Pierwsze znajdują zastosowanie przy standardowych obiektach budowlanych. W instalacji mokrej wykrycie pożaru odbywa się jednostopniowo, tylko poprzez zlokalizowane w tryskaczach szklane ampułki wypełnione cieczą wrażliwą na zmiany temperatury. Pod wpływem wysokiej temperatury ciecz zwiększa swoją objętość i dochodzi do pęknięcia ampułki, co uwalnia wodę doprowadzoną do tryskaczy i uruchamia intensywny proces gaszenia. Tak zwane instalacje suche najczęściej montuje się w obiektach, w których temperatura może spaść poniżej 4°C. W tego rodzaju systemach detekcja również jest jednostopniowa, ale rurociąg dystrybucyjny zamiast wody wypełnia sprężone powietrze albo azot. Przy spadku temperatury poniżej 0°C woda mogłaby zamarznąć i uszkodzić elementy instalacji. Z kolei instalacje suche wstępnie wysterowane najefektywniej ochraniają obiekty wrażliwe na działanie wody. W instalacjach tego typu pożar musi być wykryty nie tylko przez ampułki w tryskaczach, ale dodatkowo również przez zewnętrzny system detekcji. Co ważne, wszystkie wymienione instalacje tryskaczowe działają w ten sam wybiórczy sposób. A to oznacza, że gaszone są tylko te przestrzenie (sekcje), w których nastąpił wzrost temperatury do takiego poziomu lub tak gwałtownie, że spowodował pęknięcie ampułek w tryskaczach. Dzięki tej technologii ogranicza się zużycie wody i umożliwia szybkie użytkowanie obszarów obiektu nieobjętych pożarem.
Zastosowanie instalacji tryskaczowych
W instalacje tryskaczowe inwestuje dziś większość dużych obiektów usługowo-handlowych. Tryskacze montuje się w galeriach handlowych, kinach, teatrach, fabrykach czy magazynach lub restauracjach. W dużym skrócie – wszędzie tam, gdzie jednocześnie może przebywać duża liczba osób. W przypadku nowego obiektu o odpowiedni system warto zadbać już na etapie projektowania budynku. Wówczas można dopasować wszystkie jego elementy i uniknąć późniejszych, nieprzewidzianych kosztów. Istnieje oczywiście możliwość montażu tryskaczy przeciwpożarowych w już wybudowanym obiekcie, choć taka inwestycja jest nieco bardziej skomplikowana, bo zwykle wiąże się z ingerencją w istniejącą architekturę budynku. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana