Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać właściwy olej silnikowy?

Olej silnikowy jest kluczowym elementem pracy każdego silnika, który trzeba regularnie wymieniać. Bez niego samochody nie mogą poprawnie i bezpiecznie jeździć. Często kierowcy nie wiedzą jednak, jak go odpowiednio dobrać. Trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów, m.in. lepkość. Warto też wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać i korzystać z oleju silnikowego.
Znaczenie oleju silnikowego
Oleje silnikowe umożliwiają poprawną pracę wszystkich pojazdów (nie tylko samochodów osobowych, ale też skuterów, motocykli, quadów). Jeżeli kierowca dobierze nieprawidłowo olej, a także doda zbyt małą jego ilość, w silniku mogą pojawić się nieodwracalne zmiany.
Oleje silnikowe wpływają na zmniejszenie tarcia w silniku, jego uszczelnianie i chłodzenie. Nie są uniwersalne – inne oleje są przeznaczone do samochodów i ciężarowych, a inne do motocykli i skuterów. Przykładowo olej do pojazdu osobowego nie jest przystosowany do mokrego sprzęgła, a także mocy i obrotów charakteryzujących nowoczesne motocykle.
Klasa lepkości oleju silnikowego
Lepkość jest jednym z parametrów, który określa klasę oleju silnikowego. Przede wszystkim opisuje ona opór płynięcia jednej warstwy oleju do drugiej. Istnieje podstawowa zasada: im bardziej lepki olej, tym wolniejszy przepływ. Eksperci polecają korzystanie ze specjalnej skali (od 0 do 60), ustalonej przez SEA (stowarzyszenie amerykańskich inżynierów przemysłu samochodowego). W tej stali 0 to olej najrzadszy, a 60 – najgęstszy.
Klasa lepkościowa oleju umieszczona jest na każdym opakowaniu. Oznacza się ją kombinacją cyfr z literą W.
Olej silnikowy powinno się zakupić u sprawdzonego producenta. Sklep Buwar zajmuje się sprzedażą olejów silnikowych, przeznaczonych do różnorodnych pojazdów: samochodów osobowych, ciężarowych, skuterów, motocykli. Każdy kierowca znajdzie tu coś dla siebie.
Mieszalność olejów silnikowych
Czasami podczas podróży pojawia się problem – zbyt mały poziom oleju w samochodzie. W takim wypadku kierowcy mogą nie mieć dostępu do pierwotnej butelki z olejem i muszą użyć innej substancji, często gorszej jakości. Przyjęło się, że lepiej uzupełnić pojazd olejem niższej jakości aniżeli jeździć ze zbyt małą ilością oleju.
Przechowywanie olejów silnikowych
Oleje silnikowe są w stanie przetrwać do pięciu lat (w oryginalnie zamkniętych pojemnikach). Wersje w otwartych opakowaniach powinny być wykorzystane w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia.
Oleje silnikowe powinno się przechowywać w pomieszczeniach zamkniętych. Musi panować tam stała temperatura i niska wilgotność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana