Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać wkład kominowy?

Wiele osób pragnie mieć w swoim salonie kominek, jednak jego budowa wymaga odpowiedniej przestrzeni i konstrukcji domu. Warto więc przemyśleć montaż kominka już na etapie projektowania budynku. Kominek potrzebuje nie tylko przestrzeni, ale także odpowiedniej wentylacji i obudowy. Wyjaśniamy, jak i gdzie zamontować kominek, aby był praktyczny i jednocześnie idealnie się prezentował, jako dekoracja.
Wybór miejsca na kominek
Miejsce, w którym chcemy postawić kominek, warto wybrać przed rozpoczęciem budowy domu. To ogranicza szkody związane z montowaniem kominka w pełni wyposażonym salonie. Jak tłumaczy specjalista z firmy Kominki Wesołowski:
Kominek musi być także umieszczony jak najbliżej komina, aby łączący je przewód mógł być pozbawiony załamań. Oprócz tego w pokoju z kominkiem musi znajdować się kratka wywiewna wentylacji. Warto umieścić kominek w centralnym punkcie domu tak, aby można było rozprowadzić wytwarzane w nim ciepło po wszystkich pomieszczeniach.
Najczęstszym wyborem usytuowania kominka jest salon, gdzie cała rodzina lub goście mogą zgromadzić się wokół przyjemnie ciepłego paleniska. Podłogę przed kominkiem warto również zabezpieczyć, wykładając ją materiałem odpornym na wysokie temperatury. Ważne jest też, aby wokół kominka mogły zmieścić się meble, ustawione w bezpiecznej odległości od niego.
Etapy montażu kominka
Wkład kominkowy jest bardzo ciężki (ok. 100-300 kg), dlatego cokół i podłoga, na których będzie stał kominek, muszą być odpowiednio wytrzymałe. Następnie należy zamontować wkład grzewczy, podłączając czopuch (górną część wkładu), za pomocą żaroodpornej rury do komina. Przy montażu rury odprowadzającej dym, trzeba pamiętać, że jej średnica nie może być mniejsza niż średnica wylotu wkładu grzewczego. Po podłączeniu rury dobrze jest próbnie rozpalić ogień wewnątrz paleniska i sprawdzić możliwość nieszczelności instalacji. Kolejnym etapem montażu kominka jest jego odpowiednie obudowanie. Ustawiamy ściany boczne okapu i wykonujemy w nich otwory pod kratki. Okapu murowanego nie trzeba ocieplać od strony wewnętrznej, w przeciwieństwie do okapu z płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli nasz kominek będzie wyposażony w system doprowadzania gorącego powietrza, należy zamontować dodatkowo przegrodę poziomą, pozwalającą na zamontowanie rury wylotowej do przyłączenia aparatu nawiewnego lub skrzynki rozdzielczej. Rury rozprowadzające gorące powietrze po domu muszą być ocieplane, inaczej może zbierać się w nich wilgoć. W przypadku kominków z płaszczem wodnym wymagane jest podłączenie przewodów hydraulicznych. Podczas montażu kominka warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów, którzy podłączą wkład kominkowy i wszelkie instalacje w bezpieczny sposób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana