Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Grupowe terapie uzależnień – Dlaczego warto w nich uczestniczyć

Uzależnienia są jedną z plag naszych czasów. Pośpiech, stres i presja, a do tego trudna sytuacja gospodarcza – wszystko to przyczynia się do wzrostu liczby uzależnień. Wśród osób uzależnionych przeważają alkoholicy, ale często zdarzają się też uzależnienia od narkotyków, hazardu czy leków. Skutecznym sposobem na walkę z nałogiem jest uczestnictwo w grupowej terapii. Dlaczego?
Grupowe terapie uzależnień
Terapia uzależnień w grupach to podstawa pracy ośrodków terapeutycznych. Leczenie uzależnień opiera się na dwóch filarach: terapii indywidualnej i grupowej. Podczas gdy spotkania indywidualne z terapeutą skoncentrowane są wokół intymnych przeżyć osoby uzależnionej, terapia grupowa skupia się na życiu w społeczeństwie, czyli funkcjonowaniu jednostki w rodzinie, pracy i innych grupach społecznych. Dlaczego jest to tak ważne dla terapii uzależnień? Ponieważ wraz z postępem nałogu, osoba uzależniona coraz bardziej izoluje się od otoczenia. Odosobnienie skutkuje zerwaniem więzi międzyludzkich i ucieczką w alkohol, narkotyki czy inny nałóg. Terapia grupowa ma na celu zarówno pokonanie uzależnienia, jak i ułatwienie powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie. Służą temu wykłady, prace pisemne i swobodna dyskusja w grupie terapeutycznej pod okiem specjalisty z zakresu uzależnień. Wszystko to wspiera wymianę doświadczeń i komunikację pomiędzy uczestnikami.Zalety terapii w grupach
- Poczucie podobieństwa. Niwelacja poczucia odosobnienia to najważniejsza zaleta terapii grupowej. Świadomość, że inni zmagają się z tym samym problemem, zmniejsza uczucie izolacji społecznej.
- Grupa terapeutyczna opiera się na zrozumieniu i zaufaniu, sprzyjającym dzieleniu się swoimi lękami i frustracjami.
- Poczucie bezpieczeństwa – osoba uzależniona często boi się otoczenia, a zamknięta grupa pozwala na nowo poczuć się dobrze wśród innych ludzi.
- Kluczowe znaczenie w terapii grupowej ma informacja zwrotna od innych uczestników, dzięki której osoba uzależniona lepiej poznaje siebie: swoje zachowania, emocje i wpływ na innych.
- Lepszy obraz siebie. Budowanie szczerych relacji z innymi uczestnikami w atmosferze wsparcia i wzajemnego zaufania służy poprawie wizerunku osoby uzależnionej w swoich oczach.
- Kontakt z osobami, którym udało się wygrać z nałogiem i które normalnie funkcjonują w społeczeństwie daje osobie uzależnionej nadzieję na sukces leczenia.
Efekty terapii grupowej
Jaki skutek przynoszą grupowe terapie uzależnień?Na pytanie odpowiada specjalista z Ośrodka Leczenia Uzależnień Virtus w Białymstoku: Dzięki pracy w grupie mechanizmy uzależnienia zostają osłabione. W grupie szybciej przyswajamy wiedzę i przyjmujemy nowy wzorzec - w tym przypadku abstynencję - jako normę zachowań, dzięki czemu osobom uzależnionym łatwiej jest pokonać nałóg. Służy temu znany w psychologii efekt modelowania, czyli naśladowania przez osobę uzależnioną pozytywnych zachowań. Przyswojone w ten sposób wzorce postępowania przenoszone są również na życie poza grupą, czyli funkcjonowanie w rodzinie czy pracy. Terapia grupowa wzmacnia też więź osoby uzależnionej z innymi ludźmi, rozwija umiejętności komunikacyjne i stanowi podstawę do skutecznej odbudowy relacji międzyludzkich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana