Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Fronty meblowe - jak dobrać właściwe?

Fronty są najbardziej widocznymi elementami mebli, dlatego mają największy wpływ na ogólną estetykę i wpasowanie szaf, szafek czy komód w aranżację pomieszczenia. Producenci oferują nam fronty wykonane z różnych materiałów, dostępne w wielu kolorach i sposobach wykończenia. Trzeba także uwzględnić aspekt praktyczny, byśmy nie mieli problemów z ich otwieraniem.
Dobór frontów do stylu pomieszczeń
Gotowe szafki przeważnie sprzedawane są od razu z frontami. Jeśli jednak projektujemy meble kuchenne na wymiar, powinniśmy samodzielnie wybrać fronty, które nam najbardziej odpowiadają. Fronty narażone są na większe zniszczenia niż inne części mebli. Po kilku lub kilkunastu latach możemy wymienić tylko te elementy, zamiast inwestować w zakup całych mebli. Przy wyborze samych frontów powinniśmy kierować się tym, jak prezentuje się ogólna koncepcja danego pomieszczenia lub całej przestrzeni mieszkalnej. Specjalista z firmy STar w Warszawie mówi:
Nowoczesne style wnętrzarskie przeważnie są wykonane z MDF lub płyt, dlatego fronty do nich pozbawione są zdobień. Często nie mają nawet klamek. Klasyczne wnętrza, pełne wzorów i różnorodnych szczegółów dopełnia się frontami zdobionymi.
Rodzaje frontów
Pod względem użytych materiałów fronty można podzielić na trzy grupy. W nowoczesnych stylach dominują fronty lakierowane. Występują one w różnych kolorach, dzięki czemu dobierzemy je do kuchni, łazienki i pokojów. Minusem jest jednak to, że lakier można porysować. Zniszczenie będzie widoczne i raczej nie da się samemu tego naprawić. Fronty fornirowane pokryte są okleiną. W ten sposób mamy duży wybór modeli imitujących drewno. Największą ich zaletą jest niska cena. Nie są one jednak zbyt wytrzymałe, ponieważ przeważnie wykonuje się je z płyty wiórowej lub MDF-u. Z uszkodzoną okleiną także nie da się nic zrobić. Fronty drewniane wykonuje się z litego drewna, dzięki czemu są bardzo solidne i odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Naturalny materiał świetnie prezentuje się w wielu stylach, m.in. vintage, kolonialnym czy skandynawskim. Kolor i ich cena zależą od gatunku użytego drewna.
Wymiary frontów
Fronty powinny być takiej wielkości, by się nie ocierały i jednocześnie nie pozostawiały zbyt dużej szczeliny. Na symetrię ich umieszczenia duży wpływ mają zastosowane zawiasy. W przypadku wymiany możemy posłużyć się wymiarami starych frontów. Jeśli jednak samodzielnie projektujemy meble, dopasowanie frontów wymaga uwzględnienia wielu szczegółów. Z tego powodu lepiej jest to zlecić firmie, u której składamy zamówienie. Fronty mają bowiem nie tylko dobrze się prezentować, ale również przez lata działać bez zarzutu. Zachowanie szczeliny wielkości kilku milimetrów w kilkunastu szafkach dla amatorów stolarki może być nie lada wyzwaniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana