Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Elementy diagnostyki stomatologicznej
Jakie badania musi przeprowadzić stomatolog, aby postawić trafną diagnozę?
Mimo że w wielu kwestiach dentystę wyręczają nowoczesne sprzęty znajdujące się w gabinecie, nic nie może zastąpić jego umiejętności. Przydają się one podczas standardowego badania stomatologicznego. Konsultacja ze specjalistą to pierwszy krok do tego, aby znaleźć przyczynę bólu i zająć się jej likwidacją. Podczas badania wykorzystuje się dobrze znane od lat narzędzia, czyli lusterko oraz zgłębnik, którym oceniany jest stan powierzchni zębów. Lekarz w czasie standardowej kontroli:- weryfikuje twardość zębów oraz ocenia ich gładkość;
- sprawdza, czy wypełnienia (potocznie zwane plombami) są w dobrym stanie;
- delikatnie pukając w powierzchnię zęba, sprawdza kondycję tkanek okołowierzchołkowych;
- ocenia reakcję uzębienia na bodźce.
Mimo że badanie na fotelu dentystycznym to podstawowy element diagnostyki stomatologicznej, jego wynik wiele mówi o ogólnym stanie zębów – wyjaśnia pracownik przychodni DENTAL w Lublinie.Niekiedy po wykonaniu standardowego badania zapada decyzja o wdrożeniu właściwego leczenia. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz zaleca dalszą diagnostykę, podczas której wykorzystuje się nowoczesny sprzęt.
Najważniejsze elementy diagnostyki stomatologicznej
Badanie zębów przy pomocy lusterka i zgłębnika to punkt wyjściowy do bardziej szczegółowej diagnostyki. W dalszej kolejności lekarz może zlecić pacjentowi na przykład:- wykonanie zdjęcia RTG, a w tym:
- zdjęcia pojedynczego zęba;
- zdjęcia panoramicznego całego uzębienia;
- zdjęcia zęba we wszystkich projekcjach;
- zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych;
- tomografię 3D – ten element diagnostyki jest wykorzystywany głównie w endodoncji, chirurgii szczękowej oraz implantologii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana