Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Elektrośmieci i ich wpływ na środowisko naturalne

Rozwój techniki oraz łatwy dostęp do nowego sprzętu elektronicznego, związany z jego coraz niższym kosztem zakupu, sprawia, że ilość elektrośmieci nieustannie rośnie. A tempo tego wzrostu jest przerażające. Dlatego tak istotne jest, abyśmy pozbywali się elektrośmieci we właściwy sposób. Jak to można zrobić najlepiej? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Przeczytaj i sprawdź.
Czym dokładnie są elektrośmieci?
Do elektrośmieci zaliczamy zużyty, uszkodzony bądź niepotrzebny nam już sprzęt elektryczny oraz elektroniczny. Elektrośmieci produkowane są zarówno w domach prywatnych, jak i w różnego rodzaju przedsiębiorstwach czy instytucjach, a należą do nich m.in.:
- sprzęty AGD takie jak np. lodówki, pralki, tostery czy blendery,
- sprzęty RTV takie jak np. telewizory i radia,
- komputery stacjonarne, laptopy, tablety i monitory,
- telefony komórkowe,
- urządzenia biurowe takie jak np. drukarki i kserokopiarki,
- urządzenia klimatyzacyjne oraz wentylacyjne,
- urządzenia typu wiertarki, kosiarki do trawy czy piły.
Nieużywanego sprzętu tego typu nie możemy jednak pozbywać się w taki sam sposób, w jaki robimy to w przypadku zwykłych odpadów. Elektrośmieci są bowiem bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie niebezpieczne tak dla zamieszkujących w nim ludzi, jak i zwierząt.
Dlaczego elektrośmieci są szkodliwe?
Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy Ago Recykling w Warszawie: Elektrośmieci zawierają wiele szkodliwych dla środowiska oraz organizmów żywych substancji. Pośród nich wymienić możemy m.in. takie jak rtęć – która w znacznych ilościach znajduje się w świetlówkach i może powodować niebezpieczne w skutkach zatrucia, ołów – występujący w bateriach i mający bardzo negatywny wpływ na nasz szpik kostny czy niebezpieczny dla układów krążenia oraz oddechowego chrom, którego warstwy często znajdują się na różnego rodzaju sprzęcie w celu jego ochrony przed korozją. Dalej wskazać możemy na freon, substancję bardzo niebezpieczną, która destrukcyjnie wpływa na warstwę ozonową naszej planety, a znajduje się w lodówkach oraz różnego rodzaju urządzeniach chłodniczych i gaśniczych. Zwiększając promieniowanie ultrafioletowe freon wpływa na przyspieszenie procesu starzenia się skóry, a także na rozwój chorób nowotworowych i zaćmy. Zagrożenie dla środowiska i dla nas stanowi również benzen, występujący m.in. w powietrzu, które wydmuchiwane jest z drukarek laserowych. Benzen, podobnie jak freon, działa rakotwórczo.
Jak widać negatywny wpływ elektrośmieci jest ogromny. Dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby go zmniejszyć do minimum.
Jak właściwie postępować z elektrośmieciami?
Obecnie dostępnych jest kilka rozwiązań. Najlepszym jednak, bo skutecznym i wygodnym zarazem rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistycznych firm, które – w sposób profesjonalny i zgodny z przepisami – zajmują się odbiorem oraz recyklingiem elektrośmieci.
Z takiego rozwiązania mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy czy instytucje publiczne. Dlaczego warto wybrać taki sposób na pozbycie się elektrośmieci? Firmy, które profesjonalnie zajmują się odbiorem odpadów, posiadają odpowiednie uprawnienia, wiedzę oraz doświadczenie. To wszystko zaś gwarantuje, że nasze elektrośmieci zostaną poddane właściwemu procesowi, zapewniającemu nam i środowisku bezpieczeństwo. A do tego może odbyć się to w sposób dla nas wygodny i komfortowy.
W przypadku przedsiębiorstw oraz instytucji wystarczy zgłosić się do takiej firmy, a odbiór, przenoszenie oraz transport zużytego sprzętu nie będą już naszym zmartwieniem. W przypadku osób prywatnych zaś, zazwyczaj wystarczy przywieźć elektrośmieci we wskazane miejsce, a resztą zajmą się już pracownicy danej firmy. W obu sytuacjach klienci otrzymują tzw. kartę przekazania odpadu, która stanowi świadectwo naszego właściwego i zgodnego z przepisami prawa postępowania z elektrośmieciami.
Pamiętajmy, że pozbywając się elektrośmieci w odpowiedni sposób, dbamy o środowisko naturalne, nasze zdrowie i bezpieczną przyszłość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana