Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dobór żarówek LED do samochodu – na co zwrócić uwagę?

Żarówki LED do samochodu są o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne lampy montowane w reflektorach. Mimo iż są one dużą konkurencją dla lamp halogenowych i ksenonowych, nie wszystkie samochody są przystosowane do ich montażu. Jeżeli jednak myślisz o zakupie żarówek LED do samochodu i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas ich doboru, przeczytaj nasz krótki poradnik.
Żarówki LED – wydajne i oszczędne
Żarówki LED są nowoczesnym źródłem światła, posiadającym wiele zalet. Charakteryzują się one przede wszystkim długim czasem eksploatacji przy niewątpliwie niskim koszcie użytkowania – niektórzy producenci podają, że mają nawet 25-krotnie dłuższą żywotność niż tradycyjne lampy. Zestaw diod LED potrzebuje bowiem ok. 10 W do optymalnego działania, podczas gdy żarówki halogenowe – 110 W. Mniejsze zużycie prądu podczas pracy żarówek LED-owych wiąże się z pracą alternatora. Tego rodzaju lampy nie obciążają go aż tak bardzo, co oznacza, że ich użytkowanie ma duży wpływ na ograniczenie spalania paliwa.
Kupno żarówek LED to jednak większy wydatek. Nie należy jednak na nich oszczędzać i warto wybrać produkty droższe, ale dobrej jakości. Droższe lampy uznanych marek będą z pewnością cechować się mocnym strumieniem światła o dużym zasięgu. Podczas doboru żarówek LED do samochodu, należy zwrócić uwagę również na obecność w nich stabilizatora napięcia. Jest to element chroniący lampę przed spalaniem, w przypadku, gdy dojdzie do nagłych zmian napięciowych w instalacji elektrycznej. Należy też pamiętać, że żarówki LED muszą mieć homologację E, która oznacza, że można z nich korzystać na drogach publicznych.
Co musisz wiedzieć o montażu żarówek LED?
Jak już wspominaliśmy we wstępie, aby zamontować żarówki LED w samochodzie, pojazd musi być do tego odpowiednio przygotowany – powinien być wyposażony w układ chłodzenia specjalnej konstrukcji. Lampy LED nagrzewają się bowiem od tyłu, a nie od strony elementu świetlnego. Istotnym jest, aby sprawdzić to przed zakupem oświetlenia, jak również samą konstrukcję reflektora – nie wszystkie są odpowiednie do diod. Sam montaż żarówek LED nie przysparza większych problemów. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej (nie za dużej) ich mocy podczas instalacji w tylnych reflektorach.
Zbyt mocne lampy w tej części samochodu mogą wprowadzić innych kierowców w błąd, ponieważ strumień świateł pozycyjnych przypomina strumień świateł hamowania – zauważa ekspert z firmy Edward, która w swojej ofercie posiada LED-owe żarówki reflektorowe, żarówki postojowe, do podświetleń tablicy rejestracyjnej, oświetlenia wnętrza oraz do kierunkowskazów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana