Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służy i na czym polega technika przeciągania?

Charakterystyka przeciągania
Aby wyjaśnić, czym jest przeciąganie, warto pokrótce przypomnieć czym w ogóle jest obróbka skrawaniem. Terminem tym nazywamy wszystkie metody obróbki danego przedmiotu, np. elementów maszyn, które polegają na oddzieleniu od bryły warstwy materiału nazywanego naddatkiem. Metody wchodzące w zakres obróbki skrawaniem dzielimy na obróbkę:- Wiórową, w której naddatek ściągany jest za pomocą narzędzi o zdefiniowanej liczbie i geometrii ostrzy i w procesie przyjmuje kształt wióra
- Ścierną, w której naddatek oddzielany jest za pomocą środków takich jak papiery, tarczy czy pasty ścierne i przyjmuje postać pyłu.
- Zasadniczą różnicą jest fakt, że cały naddatek z obrabianego elementu ściągany je podczas pojedynczego przejścia narzędzia – wyjaśnia specjalista z firmy Mikronar - Podczas, gdy w przypadku wymieniowych przed chwilą metod narzędzi musi wykonać kilka ruchów roboczych do całkowitego pozbycia się naddatku, w przypadku przeciągania nie ma takiej potrzeby.Dzieje się tak, ponieważ podłużne narzędzie do przeciągania – nazywane po prostu przeciągaczem - wyposażone jest w ułożone po kolei ostrza o wzrastającej średnicy, dzięki czemu może ono stopniowo odcinać kolejne warstwy materiału. Długość przeciągacza mieście się w granicach 1000 do 2000 mm – na jego powierzchni znajduje się zwykle od 50 do 60 „zębów”, które po kolei wycinają w obrabianym przedmiocie coraz większe otwory. Jako źródło energii w procesie przeciągania wykorzystywany jest najczęściej silnik hydrauliczny. Ze względu na charakterystykę obróbki, pracuje on z bardzo niewielką prędkością, nie przekraczająca najczęściej 12 metrów na minutę.
Do czego stosuje się technikę przeciągania?
Przeciąganie wykorzystywane jest do dokładniej obróbki otworów wielobocznych i wielorowowych, rowków wpustowych oraz zewnętrznych powierzchni kwadratowych – ciekawostką i niewątpliwą zaletą tej metody obróbki jest fakt, że po wykonaniu pełnego ruchu roboczego obrabiany element nie wymaga obróbki wykańczającej i wygładzające. Jednakże wysokie ceny przeciągaczy sprawiają, że metoda ta stosowana jest przede wszystkim w produkcji seryjnej. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana