Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służy drewno konstrukcyjne?

Konstrukcje szkieletowe
Drewno konstrukcyjne to idealny materiał na konstrukcje szkieletowe. Jego parametry, takie jak: odporność na ściskanie, ścieranie i zginanie sprawia, że trudno znaleźć dorównujący mu zamiennik. Wysezonowane lub profesjonalnie mechanicznie wysuszone, najlepiej czterokrotnie strugane, nie powinno pękać ani ulegać deformacjom (paczyć się). Ten naturalny materiał jest nie tylko wytrzymały i lekki, ale również zdrowy. W procesie suszenia poddane wysokim temperaturom, pozbawiane jest pasożytów, zaś wyschnięte nie stanowi przyjaznego środowiska, w którym rozwijać by się mogły spuszczele i kołatki, czy grzyby i bakterie. Jest również odporne na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.Normy i oznaczenia
Zaopatrując się u producentów drewna konstrukcyjnego, zwróćmy szczególną uwagę, czy posiadają oni niezbędne zaplecze technologiczne dające możliwość spełnienia najważniejszych norm: PN-EN 338,PN-D-92021: 1982, PN-EN 14081- 1: 2007 - podpowiada technolog z firmy DrewBal w Zachodniopomorskiem.Warto również zwrócić uwagę na to, że drewno konstrukcyjne może mieć różne stopnie wytrzymałości, w zależności od tego, na jakie obciążenia potencjalnie będzie narażone. Odpowiadają temu odpowiednie oznaczenia. Do konstrukcji niestandardowych, bardziej wymagających, stosowane jest drewno o wyższych oznaczeniach. Natomiast w budownictwie jednorodzinnym najodpowiedniejsze będzie drewno z oznaczeniami C24 i C27. Choć drewno konstrukcyjne nie jest materiałem dekoracyjnym, wykonane z niego elementy mają również wysokie walory estetyczne. Odpowiednio zabezpieczone jest materiałem trwałym i niepoddającym się łatwo niekorzystnemu upływowi czasu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana