Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto zdecydować się na sztukaterie?

Czym są sztukaterie?
Sztukaterie to cała grupa zdobień ściennych wykonanych najczęściej z gipsu, choć dostępne są także takie wykonane z drewna, żywicy poliestrowej, a nawet styropianu. Zaliczają się tutaj takie elementy, jak m.in.: gzymsy wewnętrzne, ornamenty, putta, stiuki, rozety, wsporniki, pilastry, narożniki. Mocuje się je do płaszczyzny ściany lub sufitu, co daje efekt przestrzenny, przypominający płaskorzeźbę. Wzory ograniczone są jedynie fantazją projektantów i dobrym smakiem zleceniodawców.Sztukaterie mają charakter wybitnie ozdobny – mówi specjalista ze studia Mieszkanie jak Marzenie. – O ile duża część elementów wykończeniowych ma jakąś funkcję użytkową, o tyle sztukaterie powstały wyłącznie z potrzeby otaczania się pięknem.
Zalety sztukaterii
Sztukaterie zagościły we wnętrzach już w czasach starożytnych, aby po okresie zapomnienia powrócić w dobie odrodzenia i baroku. Dziś znów wracają po dekadach niebytności, jednak w nowym, odświeżonym wydaniu, dopasowane do potrzeb nowoczesnego projektowania wnętrz. Jakie są największe zalety sztukaterii? W szybki i prosty sposób mogą one odmienić każde wnętrze bez kosztownych i inwazyjnych remontów. Ponieważ wykonuje się je z różnych materiałów, można znaleźć coś z każdej półki cenowej, jednak najtrwalsze są sztukaterie gipsowe. Kolejna zaleta sztukaterii to duża doza projektowej swobody. Osoba marząca o sztukaterii we własnym wnętrzu może kupić gotową sztukaterię, powierzyć stworzenie jej sztukatorowi, a nawet samemu zaproponować wzór, który fachowiec odtworzy dokładnie według przekazanej specyfikacji. Sztukateria ze względu na swój antyczno-renesansowy rodowód nadaje wnętrzu nieco historycznego stylu, dlatego najlepiej sprawdzi się w miejscach urządzonych klasycznie lub stylizowanych, a zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach w kamienicach lub dworkach. Im mniejsze pomieszczenie, tym ostrożniej należy dobierać wzór, łatwo bowiem o przesadę. Odradza się stosowanie misternych wzorów w małych, a zwłaszcza niskich pomieszczeniach – mogłyby one zostać przytłoczone bogactwem ozdobnego elementu, a nawet stworzyć wrażenie groteski, gdy będziemy próbować łączyć klasyczną sztukaterię z umeblowaniem niedostosowanym stylistycznie i utrzymanym w innym duchu. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana