Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto wybierać zamienniki leków?

Na rynku istnieje mnóstwo leków. W zależności od potrzeby lekarz przepisuje receptę na określony preparat. Jednak często w aptece farmaceuta proponuje zamiennik. Jego cena często bywa dużo niższa niż przepisanego leku, a dodatkowo magister farmacji zapewnia o tym, że jest równie skuteczny. Czy warto decydować się na takie środki? Czym się różnią leki od zamienników?
Lek a zamiennik
Lekiem nazywany jest preparat, który zawiera szereg substancji i przebadanym stężeniu. Ma na celu zapobieganie chorobie lub działanie terapeutyczne. Przed wprowadzeniem do aptek każda taka substancja została dokładnie przebadana. Lek przechodzi również szereg badań klinicznych i nie tylko, a proces jego powstawania jest ściśle kontrolowany.
Zamiennik również jest lekiem, jednak obowiązują go nieco inne przepisy. Preparaty generyczne (tak nazywają się zamienniki) są złożone z tych samych substancji co odpowiadający im lek, jednak te już nie są objęte nakazem przebadania. Dlaczego? Na to pytanie odpowiada farmaceuta z prywatnej apteki Wodnik w Kaliszu:
Z uwagi na to, że zamiennik zawiera tę samą substancję, w tym samym stężeniu i jest przygotowany w taki sam sposób, nie ma przesłanek wskazujących na to, że działanie preparatu byłoby inne.
Jednak zdarza się, że osoby chore nie czują poprawy zdrowia lub wręcz jego pogorszenie. Taka sytuacja może mieć miejsce z powodu zastosowania w zamienniku innych substancji wspomagających. Pacjent może nie tolerować niektórych składników. O każdym niepożądanym objawie należy powiadomić lekarza, który zamieni lek.
Zalety stosowania zamienników
Skutki uboczne przy przyjmowaniu zamienników występują rzadko. W większości sytuacji preparat generyczny nie różni się działaniem od leków przepisanych przez lekarza. Inne zalety zamienników to:
- niska cena,
- łatwa dostępność,
- bezpieczeństwo.
Farmaceuta ma obowiązek poinformowania pacjenta o tym, że zamiennik danego leku istnieje. To od pacjenta zależy, czy się na niego zdecyduje, czy nie. Trzeba pamiętać, pracownik apteki nie jest w stanie przewidzieć, czy dany preparat wywoła u danej osoby jakieś skutki niepożądane.
O czym pamiętać podczas stosowania zamienników?
Decydując się na tańszy odpowiednik leku warto pamiętać o kilku czynnościach, które ułatwią w przyszłości wybór substancji. Są to:
- zapisanie nazwy leku przepisanego przez lekarza,
- zanotowanie nazwy zamiennika i zachowanie ulotki,
- obserwowanie swojego samopoczucia,
- codzienne opisywanie stanu zdrowia,
- odnotowanie, kiedy nastąpiła poprawa.
Takie informacje mogą okazać się niezbędne przy ponownej wizycie w aptece. Dzięki temu chory będzie mógł zdecydować, czy chce zamiennik, czy jednak lek rekomendowany przez lekarza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana