Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto regularnie wykonywać skaling zębów?

Dbanie o higienę jamy ustnej to najlepsza metoda profilaktyki przed próchnicą i chorobami dziąseł. Regularne mycie zębów po każdym posiłku i używanie specjalnych środków do czyszczenia nie wystarczy, gdyż konieczne są też okresowe przeglądy w gabinecie dentystycznym. Podczas takiej wizyty stomatolog może przeprowadzić skaling, który ma duże znaczenie dla zachowania zdrowych zębów. Na czym polega ten zabieg?
Czym jest skaling?
Płytka nazębna to osad, który zbiera się na zębach. Regularne szczotkowanie może usunąć nalot, jednak nie ma możliwości, aby w ten sposób całkowicie pozbyć się złogów płytki bakteryjnej. W tym przypadku jedną z najskuteczniejszych metod jest skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, który tworzy nieestetycznie wyglądający nalot na zębach.
– Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowane złogi bakterii tworzących płytkę nazębną – mówi dentysta z AgaDental. – Kamienia nie da się usunąć samym szczotkowaniem, dlatego konieczne jest przeprowadzenie skalingu, aby uniemożliwić dalszy rozrost bakterii – dodaje. Skaling jest bezbolesny i przeprowadza się go z użyciem specjalnych narzędzi, podczas jednej wizyty w gabinecie.
Na czym polega skaling?
Nieusunięty kamień nazębny może z czasem się rozrastać i prowadzić do poważnych stanów zapalnych dziąseł. W zależności od stanu uzębienia oraz nawarstwienia płytki nazębnej, skaling może być przeprowadzony różnymi metodami, takimi jak skaling:
- ręczny – wykonywany przy użyciu specjalnego dłutka lub pilniczka,
- laserowy – polega na działaniu wiązki lasera, który rozbija nagromadzony kamień,
- ultradźwiękowy – przy tej metodzie wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy, którego fale kruszą kamień nazębny,
Wybór metody w dużej mierze zależy od kondycji dziąseł i zębów. Przy stanach zapalnych stosuje się delikatniejszy skaling, aby jeszcze bardziej nie podrażniać jamy ustnej.
Dlaczego warto regularnie wykonywać skaling?
Skaling to jeden z elementów profilaktyki chorób jamy ustnej. Powinno się go wykonywać przynajmniej 2 razy w roku – przy okazji wizyty kontrolnej w gabinecie dentystycznym. Taki zabieg zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej, a także wpływa na estetykę zębów poprzez usunięcie brzydkich przebarwień. Na skaling powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które piją dużo kawy i palą papierosy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana