Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto przeprowadzać zewnętrzne audyty w firmie

Jaki jest zakres audytu finansowego?
Jak wyjaśnia pracownik Kancelarii Biegłego Rewidenta Anny Obara:W trakcie audytu sprawozdania finansowego bada się zgodność jego sporządzenia z zasadami i wymogami określonymi w ustawie o rachunkowości. Badanie obejmuje między innymi: sprawdzenie systemu ewidencji księgowej, badanie dokumentacji podstaw prawnych działalności, badanie kompletności i prawidłowości ustalenia funduszy własnych, analizę sytuacji ekonomiczno-finansowej Spółki, badanie prawidłowości ustalania i wyceny aktywów, pasywów i wyniku finansowego oraz badanie sprawozdania z działalności za okres objęty badaniem.Badanie przeprowadzane jest na podstawie specjalnej metodologii. Jedną ze stosowanych procedur testowych jest uzgodnienie kwot do dokumentów źródłowych, potwierdzenie sald pieniężnych i pożyczek z bankami oraz przegląd istotnych umów. Audytorzy obserwują również jak dokonano inwentaryzacji aktywów i przeprowadzają rozmowy z prawnikami jednostki oraz jej pracownikami.
Jaki jest efekt audytu?
Efektem audytu sprawozdań finansowych jest przedstawienie opinii i raportu biegłego rewidenta. Opinia biegłego rewidenta to dokument sformułowany zgodnie z ustawą o rachunkowości. Stwierdza on, czy badane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z przepisami i na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg. Ocenia też czy informacje otrzymane z poszczególnych jednostek są zgodne ze zbadanym sprawozdaniem finansowym. Raport biegłego rewidenta jest swoistym vademecum działalności jednostki za dany rok. Precyzyjnie opisuje poszczególne pozycje bilansu, rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływu środków pieniężnych. Na życzenie Klienta, oprócz raportu, audytor może również sporządzić list do Zarządu, w którym zawarte będą spostrzeżenia i rekomendacje zespołu mające na celu usprawnienie systemu rachunkowości i kontroli wewnętrznej oraz zawierające uwagi dotyczące stosowanego rachunku kosztów. Dzięki przeprowadzeniu audytu zewnętrznego uzyskujemy nie tylko rzetelne informacje, o tym jak funkcjonuje spółka, poznajemy również ocenę systemu prowadzonej rachunkowości oraz środowiska kontroli wewnętrznej. To także pomoc i cenne rady, które pomogą Zarządowi uniknąć potencjalnego ryzyka finansowego. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana