Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Diagnostyka osteoporozy

Czym jest osteoporoza i jak ją rozpoznać?
Osteoporoza to choroba układu kostnego, której cechą charakterystyczną jest znaczący ubytek masy kostnej. Postępująca demineralizacja kości, za którą odpowiada szereg czynników, w tym tryb życia, dieta i wiek, prowadzi do degeneracji tkanki kostnej i zmniejszenia jej gęstości. Kości stają się kruche, a ich struktura porowata i rozrzedzona, przez co częściej dochodzi do złamań, najczęściej w obrębie kręgosłupa i kości długich, np. udowej. Niestety, postępujący zanik masy kostnej nie daje objawów. Dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero w momencie, gdy osteoporoza jest już mocno zaawansowana i wymaga natychmiastowego wdrożenia leczenia. Najczęściej chorobę rozpoznajemy w momencie, gdy dochodzi do niebezpiecznych złamań. Często jednak osteoporoza pozostaje nierozpoznana, mimo zachodzących w organizmie niebezpiecznych dla naszego zdrowia zmian. Istnieją jednak skuteczne metody wczesnej diagnostyki osteoporozy, a także badania pozwalające ocenić ryzyko wystąpienia choroby, dzięki czemu można zastosować profilaktykę i odpowiednio wcześnie wdrożyć skuteczne leczenie.Badania diagnostyczne w kierunku osteoporozy
Wczesna diagnostyka osteoporozy to szansa na zachowanie sprawności i komfortu życia. Jakie badania wykonuje się przy podejrzeniu osteoporozy?- RTG – badanie rentgenowskie, dotychczas często zlecane pacjentom z osteoporozą, obecnie uznawane jest za mało skuteczne, zwłaszcza we wczesnych stadiach choroby, ponieważ pokazuje jedynie zaawansowane zmiany.
- USG – badanie ultrasonograficzne może pomóc w określeniu ryzyka złamania, ale nie informuje o gęstości masy kostnej.
- Densytometria – najskuteczniejsza metoda diagnostyki osteoporozy dostępna w specjalistycznych ośrodkach, takich jak Przychodnia B&M Medyk w Legnicy. Badanie densytometryczne dokładnie oszacowuje gęstość mineralną kości. W badaniu najczęściej ocenia się gęstość masy kostnej kości długich, a także kręgosłupa w odcinkach piersiowym i lędźwiowo-krzyżowym. Wynik densytometrii oznaczony jako T-Score pozwala potwierdzić lub wykluczyć osteoporozę u pacjenta.
- Badania laboratoryjne – pomocne w diagnostyce osteoporozy są badania poziomu wapnia, fosforu oraz witaminy D3. Istotne znaczenie mają też markery kostne pozwalające wykryć procesy rozpadu tkanki kostnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana