Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dania jako atrakcyjny rynek pracy

Gospodarka w Danii przez lata cierpiała na niedobór siły roboczej, lecz z roku na rok zapełniał ją sektor pracowników z innych krajów. Dla Polaków wciąż jest to atrakcyjne pod względem płacowym państwo, dlatego liczba ogłoszeń o pracę w tym rejonie wciąż nie maleje. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda rynek pracy w Danii i jak najwygodniej do niej dotrzeć, przeczytaj ten artykuł.
Polacy w Danii
W Danii oficjalnie zarejestrowanych jest około 50 tys. Polaków, co stanowi największy odsetek imigrantów tego kraju. Znaczna część zamieszkuje aglomerację Kopenhagi. W Polsce bez problemu natrafimy na oferty pracy w Danii, ponieważ wciąż istnieje tam niedobór siły roboczej. Zaufanie do polskich pracowników jest bardzo wysokie ze względu na to, że przez kilkanaście lat Polonia zdążyła sobie wyrobić renomę. Pensje dla imigrantów przeważnie są niższe, jednak w porównaniu do polskich zarobków pozostają dość atrakcyjne. W Danii nie ma regulacji prawnych co do praw i obowiązków pracowników, a także płacy minimalnej czy stawki godzinowej.
Pracownik firmy Twój-Bus Radek z Lipki tłumaczy: Podjęcie pracy nie jest tak jak w Polsce objęte kodeksem pracy. Najważniejsza jest umowa, którą podpisujemy.
Różne formy pracy
Polscy pracownicy są mile widziani w różnych sektorach pracy stałej i sezonowej. Najwięcej ogłoszeń znajdziemy w budownictwie i rolnictwie. Wiele z nich dotyczy prostych prac, które nie wymagają znajomości języka. Niektóre ogłoszenia uwzględniają także zakwaterowanie. Ponadto obywatele UE mogą na terenie Danii otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mają także prawo uruchomić filię lub oddział firmy zarejestrowanej w innym kraju UE. Również prowadzenie zarejestrowanej działalności usługowej w swoim kraju pozwala na świadczenie takich samych usług w Danii bez potrzeby otwierania nowej firmy lub zagranicznego oddziału. Jednak ta opcja możliwa jest w przypadku czasowego świadczenia usług, obsługi wykonywanej dla konkretnego klienta lub wybadania rynku. Oczywiście takie działania wymagają pozytywnego przejścia określonych procedur prawnych. Warto jednak dodać, że duński system zakładania i prowadzenia działalności przez wiele osób uważany jest za przyjazny i bezproblemowy.
Wsparcie socjalne i przejazd do Danii
Dania jest atrakcyjnym krajem ze względu na wysoki poziom gospodarczy, ale również przez zasiłki socjalne. Mogą je pobierać wszystkie osoby legalnie przebywające i pracujące a terenie tego kraju, a więc także Polacy. Jeśli chcielibyśmy spróbować swoich sił w innym kraju, musimy zadbać m.in. o transport. Spośród różnych form podróży i poszczególnych przewoźników najlepiej wypadają przewozy busem. Ten pojazd na drodze porusza się jak samochód osobowy i nie ma takiego ograniczenia bagażowego jak w przypadku samolotu. Busy przeważnie mają stałe połączenia, dzięki czemu możemy sobie zaplanować przyjazd i powrót z wyprzedzeniem lub bez specjalnego przygotowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana