Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czynniki wpływające na wysokość zasądzonych alimentów

W poszukiwaniu kompromisu dla dobra dziecka
Należy pamiętać, że alimenty nie są karą dla żadnego z rodziców, a stanowią zabezpieczenie bytu dziecka, które niczemu nie jest winne i nie powinno ponosić finansowych konsekwencji rozwodu dorosłych. Zasądzając wysokość alimentów, sąd musi uwzględnić dwa ogólne czynniki, za którymi kryje się wiele bardziej konkretnych elementów. Są to: usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (dziecka) oraz możliwości finansowe zobowiązanego. Należy mieć na względzie, że sąd weźmie pod uwagę zarówno te wymierne czynniki, jak i także takie, które nie są policzalne, ale świadczą o zaangażowaniu stron w wychowanie dziecka. Przy tym wszystkim sąd zachowuje obiektywizm i opiera się na udokumentowanych faktach, a nie opiniach. Stąd też życzenia którejkolwiek ze stron co do wysokości alimentów nie mają większego znaczenia dla decyzji sędziego. Ma on zadbać o dobro dziecka. Niemniej dobry adwokat może pomóc nieco wypłynąć na decyzję sądu, a przede wszystkim przeprowadzić przez proces rozwodowy w sposób generujący jak najmniej strat finansowych i szkód natury moralnej.Co sąd weźmie pod uwagę?
Sąd, chcąc zabezpieczyć dziecku byt po rozstaniu rodziców, analizuje jego potrzeby. Chodzi tu o usprawiedliwione potrzeby, nie ma zatem ryzyka, że o wysokości alimentów zadecydują dziecięce fanaberie. Do uzasadnionych potrzeb dziecka zalicza się te związane z: ubraniem, wyżywieniem, mieszkaniem, zdrowiem, edukacją, rozwijaniem zainteresowań i wypoczynkiem. Uwzględnia się przy tym wiek, uzdolnienia, a także potrzeby fizyczne oraz duchowe. Zasądzając wysokość alimentów, bierze się pod rozwagę także możliwości osoby objętej obowiązkiem alimentacyjnym. Tu uwaga – uwzględnia się możliwości finansowe, a nie wykazywaną kondycję. To oznacza, że osoba o dużym doświadczeniu zawodowym i wysokim wykształceniu, w pełni sił i zdrowia, która wykaże zerowe dochody, może mieć zasądzone wysokie alimenty, ponieważ ma duże (choć niewykorzystywane) możliwości. Oprócz możliwości finansowych uwzględniany jest także stan posiadania osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Własne mieszkanie, samochód, sprzęt wysokiej klasy, wyjazdy zagraniczne i szeroko pojęta wysoka stopa życiowa – to czynniki, które wpływają na kwoty alimentów. Dziecko ma bowiem prawo do takiej samej jakości życia jak rodzic. Sąd uwzględnia także wydatki, jakie na rzecz dziecka ponosi rodzic, przy którym ono zostało. Strona, która na co dzień opiekuje się dzieckiem, przedstawia dowody wydatków, a także wykazuje, które z potrzeb dziecka nie mogą być zaspokojone z powodu braku alimentów. Aby dowiedzieć się w szczegółach, jak wygląda rozwód i zasądzanie wysokości alimentów od strony prawnej, warto skonsultować się z prawnikiem. Wiedzą i radą służą adwokaci Joanna Szarleta-Miastkowska i Andrzej Miastkowski na www.kancelaria-miastkowski.pl. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana