Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się kierować przy wyborze protezy zębowej?

Protezy czy implanty?
Obecnie najskuteczniejszą metodą uzupełniania ubytków w uzębieniu są implanty, czyli tytanowe śruby, które montuje się w kości szczęki w miejscu ubytku. Po złączeniu się metalu z kością za pomocą specjalnego łącznika na implancie umieszcza się wykonaną z odpowiedniego tworzywa koroną, która do złudzenia przypomina utracony ząb. Mimo to metoda ta nie cieszy się największą popularnością. Powód? Przede wszystkim bardzo wysoka cena – pojedynczy implant to koszt liczonych w tysiącach złotych. Dużo bardziej przystępnym rozwiązaniem są protezy. Tych jest kilka rodzajów – każdy z nich opiera się na innej technologii, każdy ma swoje plusy i minusy, a także swoją cenę.Protezy ruchome i stałe
Podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać przy wyborze protezy, brzmi: czy wolimy zainstalować ją sobie na stałe, czy może wolimy rozwiązanie ruchome. W niektórych sytuacjach nie będziemy mieli wyboru, konieczne stanie się wykonanie protezy osiadającej całkowitej, potocznie nazywane sztuczną szczęką.Rozwiązanie to jest dedykowane osobom, które całkowicie utraciły zęby – wyjaśnia dentysta gabinetów stomatologicznych Jardent – Sa to wykonane z nylonu lub akrylu płytki, które mocuje się na dziąsłach żuchwy i szczęki za pomocą specjalnego kleju. Nie są one w stanie rozłożyć nacisku na kość szczękową, a zatem zahamować jej zaniku, dlatego co kilka lat należy wykonać nową protezę, lepiej odpowiadającą kształtowi kości.Wśród protez ruchomych znajdziemy również takie rozwiązania jak protezy szkieletowe, przeznaczone do uzupełniania rozległych ubytków oraz protezy nakładowe, przypominające nieco implanty – do ich zamontowania wykorzystuje się umieszczone w kanałach korzeniach metalowe zaczepy. Alternatywą są protezy montowane na stałe, np. korony oraz mosty. Są one dużo wygodniejsze od protez wyjmowanych, nie powodują takie dyskomfortu jak protezy wyjmowane. Jednocześnie są od nich droższe, a przy tym – jak w przypadku mostów – wymagają odpowiedniego spiłowania zębów sąsiadujących z ubytkiem. Ponadto mogą być stosowane wyłącznie kiedy ubytki nie są zbyt duże. Bez względu na to, jaką protezę wybierzemy, musimy pamiętać, że tak samo jak naturalnej zęby wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Zaniedbania w higienie protezy mogą prowadzić do powstawania m.in. stanów zapalnych błony śluzowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana