Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są uszczelki wielokrawędziowe?

Uszczelki wielokrawędziowe, nazywane także rowkowanymi, stosowane są często w zbiornikach ciepła, rurociągach stalowych oraz wymiennikach ciepła. Dzięki niewielkiej powierzchni uszczelniającej wymagają małych nacisków powierzchniowych, co przekłada się na nieduże momenty dokręcania śrub. Dowiedz się, jak jest zbudowana uszczelka oraz jakie profile mogą posiadać uszczelki wielokrawędziowe.
Uszczelnienia techniczne: Czym są uszczelki wielokrawędziowe (rowkowane)?
Uszczelki wielokrawędziowe cieszą się tak dużą popularnością, gdyż to uszczelki wielorazowe, których po wymianie warstwy uszczelniającej, można użyć ponownie. Wynika to z faktu, że zbudowane są z metalowego rdzenia (najczęściej jest to stal nierdzewna), który posiada warstwę uszczelniającą z charakterystycznymi rowkami (nakładka może być wykonana z PTFE, grafitu lub ceramiki). Częste stosowanie tego typu uszczelek wiąże się również z ich cechami fizycznymi, do których zalicza się m.in. odporność na wysokie ciśnienie (do 250 bar) oraz wysoką temperaturę (nawet do +1000° C). Ponadto, warto podkreślić, że uszczelki wielokrawędziowe charakteryzują się również dużym zakresem naprężeń ściskających, dlatego sprawdzą się zarówno do mniejszych, jak i większych obciążeń kołnierzy. Ich kolejną zaletą jest także mniejsza wrażliwość na uszkodzenia, mogące wynikać z błędów w montażu. Co warto podkreślić, to fakt, że uszczelki chociaż są wielorazowe, to każdorazowo, przed ponownym zamontowaniem należy sprawdzić, czy nie posiadają uszkodzeń, a dopiero później założyć nową nakładkę uszczelniającą. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń rdzenia lub profilu.
Uszczelnienia: Profile uszczelek wielowymiarowych – rodzaje
Uszczelki (np. z Hurtowni Lubawka Sp. z o.o. z Chełmska Śląskiego) mogą posiadać różne profile. Do standardowych zalicza się równoległe i wypukłe profile uszczelek wielokrawędziowych. Według tej klasyfikacji, uszczelka może mieć wypukły lub wklęsły rdzeń główny z pierścieniem centrującym i warstwami uszczelniającymi. Ponadto, może także mieć równoległy bądź wypukły rdzeń główny bez pierścienia centrującego z warstwami uszczelniającymi dla kołnierzy typu wpust/wypust i występ/rowek. Występują także uszczelki równoległe i wypukłe z rdzeniem głównym mającym ruchome pierścienie centrujące, który przyłączony jest do zewnętrznej powierzchni uszczelniającej. Dodatkowo, można wybrać również m.in. materiał na rdzeń, jego grubość, grubość warstwy uszczelniającej, wykończenie powierzchni kołnierza oraz zakres naprężenia ściskającego uszczelki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana