Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest technologia BIM?

Spis treści
- Co zalicza się do zakresu technologii BIM?
- Dlaczego technologia BIM jest wykorzystywana przez architektów i projektantów?
- Przyszłość budownictwa – technologia BIM
- Dla jakich budynków można wykorzystać technologię BIM?
Co zalicza się do zakresu technologii BIM?
Mówiąc o projektowaniu budynków, można uwzględnić w tym zakresie wiele różnych czynników. Podobnie jest z technologią BIM, która tak naprawdę przez każdego specjalistę z zakresu architektury traktowana jest w inny sposób. Zasadniczo natomiast technologia BIM wiąże się ściśle z wirtualnym modelem budynku, który stanowi podstawę informacji o nim. W rzeczywistości jednak jest ona bardzo skomplikowana i wymaga ogromnej wiedzy – chociażby w kwestii oprogramowania wykorzystywanego do sporządzenia trójwymiarowego planu budynku.Dlaczego technologia BIM jest wykorzystywana przez architektów i projektantów?
Przewagą technologii BIM nad pozostałymi metodami wizualizacji budynku jest przede wszystkim jej kompleksowość. Stąd stwierdzenie, że taki model dostarcza wszelkich informacji o planowanej inwestycji. Trójwymiarowa wizualizacja wykonana dzięki niej pozwala zaplanować każdy szczegół – począwszy od ścian, a skończywszy na oknach i drzwiach. Dzięki temu możliwa jest eliminacja wszelkich wad, które mogły pojawić się na etapie projektowania, co jest istotne dla funkcjonalności budynku i kosztów jego użytkowania.Przyszłość budownictwa – technologia BIM
Jak podkreśla specjalista z firmy Archidotum: Technologia BIM to zdecydowana przyszłość budownictwa, które z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Co ciekawe, w ostatnich latach coraz chętniej korzystają z niej już nie tylko architekci czy projektanci, ale także inwestorzy oraz wykonawcy. Dzięki niej możliwe jest oszacowanie wstępnych kosztów realizacji projektu z uwzględnieniem wykorzystania różnych materiałów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku budownictwa energooszczędnego. Ponadto wykonawcy dzięki technologii BIM mogą sporządzić dokładny plan swoich działań, co przekłada się z kolei na terminy zleceń, które można u nich zarezerwować – dodaje.
Dla jakich budynków można wykorzystać technologię BIM?
Wiele osób błędnie uważa, że technologia BIM może być wykorzystywana wyłącznie dla budynków, które dopiero mają powstać i planów przyszłych konstrukcji. Okazuje się natomiast, że metoda może być przydatna do analizy każdego budynku – bez wyjątku. Niezależnie od tego, czy projekt dotyczy budowli, która ma dopiero powstać, czy też obiektu, który poddawany jest generalnemu remontowi. Jest to tak naprawdę jedna z największych zalet technologii BIM, która sprawia, że zyskuje ona tak dużą popularność wśród przedstawicieli różnych branż związanych z budownictwem. Nie bez znaczenia jest ona nazywana przyszłością wszelkiego budownictwa. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana