Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest guzik? Jego rodzaje i sposoby wykorzystania

Guzik to niepozorny element garderoby, bez którego trudno jest sobie wyobrazić niektóre ubrania. Stanowią nieodłączną część koszul, marynarek, większości swetrów. Pojawiają się także w spodniach, sukienkach i spódnicach – jednak w tym przypadku niekiedy bywają zastąpione zamkiem błyskawicznym lub gumką. Czym dokładnie jest guzik i jakie są jego rodzaje? Dowiedz się więcej.
Guzik, czyli co?
Guzik to drobny detal, który może być wykonany z tworzywa sztucznego, np. plastiku lub metalu. Stanowi jeden z elementów ubioru, który służy do zapinania. Pozwala połączyć dwie części ubrania, np. klapy swetra, marynarki. Z uwagi na swoje zastosowanie, stanowi nieodłączny detal w krawiectwie.
Rodzaje guzików
Guzik guzikowi nierówny, ponieważ można wymienić kilka ich rodzajów. Podział jest bardzo zróżnicowany: począwszy od liczby dziurek, poprzez wykorzystany materiał, a skończywszy na aspektach dekoracyjnych.
W hurtowni krawieckiej Linea Bottonex można znaleźć m.in. takie guziki jak:
- płaskie i wypukłe,
- okrągłe i kwadratowe,
- dekoracyjne,
- z dwiema lub czterema dziurkami,
- tzw. grzybki.
Są też guziki jeans – nabijane na gwoździe od spodu. Niegdyś używane wyłącznie do odzieży jeansowej, obecnie mają znacznie szersze zastosowanie. Świetnie pasują do ubrań ze skóry, bawełny, a nawet tkanin tapicerskich.
Na szczególną uwagę zasługują guziki ozdobne, które mogą imitować biżuterię. Dzięki nim odzież nabiera indywidualnego charakteru i staje się oryginalna. To sprawia, że niepozorny sweter wyróżnia się wizualnie na tle innych podobnych ubrań itp.
Warto także wspomnieć o podziale guzików w zależności od materiału wykonania. Wyróżnić można nie tylko elementy z plastiku, ale również surowców szlachetnych, np. masy perłowej, skóry, metalu, szkła, a nawet… łusek kokosa.
Rodzaj guzika ma znaczenie
Chociaż guzik jest drobnym elementem, jego wybór nie może być przypadkowy. I tak na przykład:
- tkaniny cienkie i delikatne wymagają guzików szklanych lub masy perłowej,
- tkaniny typu tweed, odzież wełnianą lub dzianinę bawełnianą należy łączyć z guzikami metalowymi, skórzanymi albo drewnianymi.
Warto także pamiętać, że guziki tzw. grzybki najczęściej pełnią rolę dekoracyjną. Dlatego należy wybierać je do stonowanych ubrań o charakterze nieformalnym.
Krawiectwo guzikami stoi
Guziki znajdują zastosowanie w krawiectwie – właśnie tam wykorzystywane są na szeroką skalę. Mocowane do odzieży, służą przede wszystkim do zapinania poszczególnych elementów garderoby. Przyszywa się je m.in. do spodni, swetrów, niektórych spódnic, marynarek, koszul, kurtek, płaszczów.
W ostatnim czasie popularne jest wykorzystywanie guzików do dekoracji. Stosowane są w tapicerstwie, do ozdabiania portfeli itp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana