Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest ekshumacja?

Ekshumacja – czym jest i kiedy się ją przeprowadza?
Termin „ ekshumacja” pochodzi z języka łacińskiego, stanowi połączenie słów extra, znaczącego „poza”, „na zewnątrz” oraz humus, oznaczającego glebę. Zgodnie z prawną definicją ekshumacja jest wydobyciem zwłok lub szczątków ludzkich z miejsca ich pogrzebania. W jakim celu się ją wykonuje?Powodów jest kilka – mówi przedstawiciel zakładu pogrzebowego Anubis – Może nim być na przykład chęć przeniesienia zwłok do innego grobu, w takim kontekście ekshumacji dokonuje się na zwłokach pogrzebanych za granicą, po czym przetransportowuje się je do kraju pochodzenia zmarłego. Ekshumacja wykonywana jest również w celu przeprowadzenia sądowego lub lekarskiego dochodzenia, które ma ustalić lub potwierdzić oficjalną przyczynę zgonu zmarłego.
Jak wygląda ekshumacja?
Przebieg każdej ekshumacji musi być zgodny z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Co mówią te przepisy? Między innymi różnicują one przebieg ekshumacji w zależności od tego, ile czasu minęło od pochowania zwłok:- Jeśli od pochówku minęło mniej niż 10 lat, ciało wraz z trumną wydobywa się z ziemi i umieszcza w specjalnej skrzyni transportowej. Następnie trumna zostaje umieszczona w nowym grobie.
- Jeśli od pochówku minęło ponad 10 lat, ciało i resztki trumny zostają umieszczone w nowej trumnie i razem z nią złożone w nowym grobie.
Formalności
Zanim grób zostanie otwarty, a zwłoki wyjęte, konieczne jest dopełnienie licznych formalności. Po kolei będzie to:- Zgłoszenie do administracji cmentarza, na który chcemy przenieść zwłoki i ustalenie szczegółów pochówku.
- Uzyskanie zgody Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami ekshumacje mogą się odbywać wyłącznie w okresie od 16 października do 15 kwietnia, inspektor sanitarny może udzielić nam pozwolenia na ekshumację w innym okresie tylko w bardzo wyjątkowych okolicznościach.
- Zgłoszenie się z decyzją PIS do zakładu pogrzebowego, który przeprowadzi ekshumację. Tylko niektóre zakłady posiadają uprawnienia do przeprowadzania tej procedury.
- Uzyskanie zgody administracji cmentarza, na którym był do tej pory były pochowane zwłoki.
- Dostarczenie karty zgonu do administracji nowego cmentarza i powiadomienie jej o terminie ekshumacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana