Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest bruksizm i jak się go leczy?
Bruksizm to przypadłość, polegająca na mimowolnym zaciskaniu szczęki i żuchwy oraz zgrzytaniu zębami. Dotyczy ona głównie osób zestresowanych i przemęczonych. Wśród najważniejszych przyczyn bruksizmu, wymienia się między innymi także nieodpowiednio dobraną protezę czy nieprawidłową dietę. Ale nie tylko! Czym ponadto może być spowodowany bruksizm? Do czego prowadzi? Czy istnieją skuteczne sposoby jego leczenia? Odpowiadamy!
Czym jest bruksizm?
Bruksizm polega na nawykowym, nieświadomym zaciskaniu zębów i zgrzytaniu nimi. Przypadłość ta dotyka głównie osób narażonych na przewlekły stres. Wśród najczęstszych przyczyn rozwoju choroby, wymienia się także: zaburzenia lękowe, niewłaściwie dopasowane protezy zębowe, wady zgryzu czy stosowanie używek, takich jak alkohol i papierosy. Chorzy cierpiący na bruksizm, najczęściej zgrzytają zębami w nocy. Nocne zgrzytanie zębami może wydawać się niegroźne, jednak to tylko pozory! Do czego może prowadzić nieleczony bruksizm?
Nieleczony bruksizm – jakie może nieść konsekwencje?
Intensywne zgrzytanie zębami, w pierwszej kolejności prowadzi do nadmiernego ścierania się szkliwa. To z kolei sprawia, że zęby chorego stają się nadwrażliwe i słabe. Uszkodzone szkliwo nie spełnia już swojej funkcji ochronnej w takim stopniu, jak powinno, wskutek czego, zęby pękają i łamią się. W dalece zaawansowanym bruksizmie, zęby mogą chwiać się, a nawet wypadać. U osób cierpiących na bruksizm, często zauważa się także krwawienie z dziąseł. Problemy stomatologiczne to jednak niejedyne konsekwencje nieleczonego bruksizmu. Intensywne zgrzytanie zębami powoduje także chroniczne napięcie mięśni twarzy, szyi oraz karku, a także ból kręgosłupa oraz barków. Nie bez znaczenia jest również wpływ nocnego zgrzytania zębami na sen, który staje się płytki i nieefektywny, przez co osoba zmagająca się z bruksizmem cierpi dodatkowo na chroniczne zmęczenie.
Bruksizm – jak się go leczy?
Podstawową kwestią w leczeniu bruksizmu jest ograniczenie stresu, umiejętność wyciszania się i unikanie stresujących sytuacji. To jednak nie wszystko – bruksizm to choroba, z którą należy zwrócić się do specjalisty. Profesjonalną pomoc w skutecznym leczeniu bruksizmu, uzyskasz w Gabinecie Stomatologiczno-Protetycznym IZADENT w Gdańsku. Na czym polega leczenie bruksizmu? W celu ochrony zębów przed nadmiernym ścieraniem, dentyści zalecają stosowanie szyn relaksacyjnych. Czym są szyny i na jakiej zasadzie działają? Szyny relaksacyjne to transparentne nakładki z akrylu, dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta – ortodonta wykonuje je w oparciu o odcisk uzębienia chorego. Szyny relaksacyjne skutecznie zapobiegają uszkodzeniom szkliwa, przynosząc ulgę przy zaciskaniu zębów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana