Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy dziecko z autyzmem może uczęszczać do przedszkola?

Autyzm a spektrum autyzmu – warte wyjaśnienia
Specjaliści są dziś zdania, że w większości przypadków, gdy ktoś używa terminu „autyzm”, mówi jednak o spektrum autystycznym, czyli ASD (ang. Autism Spectrum Disorder). To zaburzenie objawiające się tym, że osoba przejawia pewne cechy autystyczne, które mają różne mechanizmy powstawania i wywołują różnego typu trudności rozwojowe. Zatem u jednego dziecka pewne „objawy” spektrum będą silniej widoczne, a u innego – ledwie zauważalne. Zgodnie z klasyfikacją DSM-V z 2013 roku, na ASD składają się zaburzenia sklasyfikowane wcześniej jako zespół Aspergera, autyzm atypowy, wysoko funkcjonujący autyzm. Autyzm może mieć zatem różne „odcienie”.Dziecko ASD w przedszkolu – czy koniecznie musi to być placówka integracyjna?
Wielu rodziców dzieci z ASD zastanawia się nad tym, jaką placówkę wybrać, by ich pociecha wykorzystywała pełnię swojego potencjału i prawidłowo się rozwijała. Czy to prawda, że autystyczny przedszkolak ma specjalne wymagania, jeśli chodzi o systemową edukację przedszkolną? Zgodnie z polskim prawem, dziecko ze spektrum autyzmu ma prawo do korzystania z pobytu w przedszkolu niepublicznym np. MaliWielcy w Gostyniu i publicznym, niezależnie od charakteru danej placówki. Nie ma zatem znaczenia, czy jest to przedszkole specjalne, integracyjne czy ogólnodostępne. W każdym z tych miejsc ma ono otrzymać rzetelne wsparcie, opiekę i edukację na każdym etapie. Liczy się również to, aby dane przedszkole zapewniało równy dostęp do zajęć ruchowych, umysłowych i psychologiczno-pedagogicznych. Takie dziecko nie może być w żaden sposób dyskryminowane. Trzeba również wyrównywać jego szanse edukacyjne na tle rówieśników bez ASD.Jakie przedszkole wybrać?
Na pewno warto skierować się ku takim placówkom, które oferują pełne wsparcie szczególnie dla dzieci z większymi potrzebami. Upewnij się, że oferta zajęć dla dziecka z autyzmem obejmuje:- neurologopedię dla dzieci z zaburzeniami,
- terapię wczesnego wspomagania,
- integrację sensoryczną,
- opiekę tyflopedagoga, surdologopedy, dietetyka, psychologa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana