Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy agregaty chłodnicze to urządzenia energooszczędne?

Agregaty chłodnicze – ogólna charakterystyka i zastosowanie
Agregat chłodniczy to najważniejszy element systemu przeznaczonego do przewozu produktów w kontrolowanej temperaturze. Montowany w pojazdach transportowych o stosunkowo niewielkiej kubaturze komory chłodniczej. To właśnie agregat odpowiedzialny jest za utrzymanie w tym wnętrzu pożądanej temperatury, odpowiedniej do przewozu konkretnego towaru. Mechanizm jego działania bardzo przypomina ten, na jakim oparte jest funkcjonowanie zwykłych domowych lodówek – urządzenie wykorzystuje tzw. czynnik chłodniczy, który pozwala pochłaniać ciepło z wnętrza komory ładunkowej i transportować je na zewnątrz. Urządzeniem kontrolnym agregatu chłodniczego jest termostat, który mierzy temperaturę wewnątrz komory ładunkowej i w razie potrzeby uruchamia urządzenie. Agregaty chłodnicze dedykowane są przede wszystkim firmom z branży gastronomicznej i innych, które muszą zapewnić swoim produktom transport bezpośredni do klienta na niewielkich dystansach. Agregaty zasilane są zazwyczaj od silnika pojazdu lub z alternatora 12VDC. Zasilanie od silnika pojazdu niesie za sobą wysoką wydajność. Zasilanie z alternatora 12VDC jest mniej wymagającym źródłem zasilania, lecz wydajność urządzenia pozostaje znacznie ograniczona.Czy agregat chłodniczy może być energooszczędny?
Odpowiedź na powyższa pytanie brzmi: tak, dostępne między innymi w ofercie firmy Frigo Serwis agregaty chłodnicze marki Konvekta to urządzenia energooszczędne. Efekt ten wynika nie tylko z niskiego zużycia energii elektrycznej do podtrzymania w komorze ładunkowej odpowiedniej temperatury, ale również zastosowanie odpowiednich rozwiązań minimalizujących zużycie tej energii. Chodzi tu między innymi o urządzenia napędzane z alternatora 12VDC. Dzięki niemu możliwe jest wyłączenie agregatu po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i ponowne uruchomienie go dopiero kiedy zaistnieje taka potrzeba. Taki tryb pracy pozwala również spowolnić zużywanie się urządzenia, co dodatkowo przełoży się na niższe koszty eksploatacji. Ważne jest jednak, żeby komora w której pracuje agregat posiadała odpowiednią izolację termiczną, która zapobiegnie nadmiernemu i zbyt szybkiemu nagrzewaniu się wnętrza – to jeden z najważniejszych czynników, który pozwoli zminimalizować zapotrzebowanie na energię. Bez takiego zabezpieczenia agregat będzie zużywał znacznie więcej energii, niż powinien. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana