Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co decyduje o energooszczędności domu?

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?
Tym, co wyróżnia domy energooszczędne jest m. in. specyficzna bryła budynku. Konstrukcja powinna być zwarta – mieć jak najmniej ścian zewnętrznych oraz połaci dachowych. Bryła przypomina zwykle sześcian, poza który nie wychodzą dodatkowe elementy mogące się szybciej wyziębiać (np. przedpokój-ganek). Takie pomieszczenia wymagałyby silniejszego ogrzewania i wykazywałyby większe straty ciepła. Niektóre firmy budowlane, takie jak Szwejko z Warmii i Mazur zwracają również uwagę na odpowiednie ustawienie obiektu względem stron świata. Od południa warto zainstalować więcej okien, aby pozyskiwać energię ze słońca. Światło naturalne powinno nagrzewać pokoje, w których przebywa się najczęściej, z kolei w bardziej zacienione punkty budynku można zostawić na pomieszczenia gospodarcze. Należy także uwzględnić otoczenie obiektu: drzewa i inne konstrukcje mogące przysłaniać promienie słoneczne. Na etapie projektowania warto również brać pod uwagę rozwiązania ekologiczne, niewpływające negatywnie na pobliską przyrodę. Przykładem takich domów energooszczędnych mogą być drewniane, kanadyjskie budynki, które nie tylko zapewniają długofalowe korzyści ekonomiczne i neutralne oddziaływanie na środowisko, ale również efektownie się prezentują.Jak „wzmocnić” energooszczędność domu?
Dodatkowe oszczędności na produkcji energii grzewczej można uzyskać poprzez instalację pompy ciepła, dzięki której domownicy będą mogli korzystać z wody o odpowiedniej temperaturze. Można również zainwestować w panele fotowoltaiczne (montowane na dachu budynku lub wolnostojące), pozwalające na zasilenie sprzętów domowych. Interesującym rozwiązaniem są także okna pasywne – pozyskujące energię z promieni słonecznych. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana