Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Chirurgiczne sposoby leczenia otyłości

Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Nieleczona może prowadzić do różnych komplikacji, w tym chorób serca, udaru, cukrzycy, a nawet rozwoju nowotworów. Osobom, które nie mogą schudnąć mimo stosowania diety, proponuje się chirurgiczne metody leczenia otyłości. Każda z tych procedur niesie za sobą korzyści, ale i ryzyko, które należy dokładnie rozważyć przed podjęciem decyzji.
Rodzaje operacji bariatrycznych
Operacje bariatryczne mają na celu redukcję objętości żołądka. Efektem tych zabiegów jest znacząca redukcja ilości jedzenia, które może być spożywane w jednym czasie, co z kolei powoduje utratę wagi – nawet o 70% w ciągu roku po operacji. Zmniejszenie żołądka może być przeprowadzone na kilka różnych sposobów. Najczęściej wykonywaną procedurą leczenia otyłości jest rękawowa resekcja żołądka. Obejmuje ona usunięcie dużej części żołądka i stworzenie mniejszego worka żołądkowego.
Inną opcją operacją chirurgicznego leczenia otyłości jest ominięcie żołądkowe Roux-n-Y, które polega na stworzeniu małego worka żołądkowego o pojemności ok. 60 ml i połączeniu go z jelitem cienkim. W ten sposób powstaje tzw. pętla pokarmową. Z kolei z pozostałej części żołądka tworzy się pętlę enzymatyczną – oba odcinki zespala się w kształt litery Y.
Regulowana opaska żołądkowa to kolejny rodzaj operacji bariatrycznej – tym razem odwracalnej. Procedura ta polega na umieszczeniu regulowanej opaski wokół górnej części żołądka, aby stworzyć mniejszy worek żołądkowy. Opaskę można regulować poprzez umieszczony w skórze specjalny port, dzięki czemu objętość żołądka zmienia się w zależności od potrzeb. Ta metoda wymaga częstych wizyt kontrolnych w poradni bariatrycznej. Jeśli zajdzie taka konieczność, opaskę można usunąć.
Ryzyko związane z chirurgicznym leczeniem otyłości
Użycie laparoskopu w operacjach zmniejszania żołądka jest obecnie złotym standardem. Laparoskopowo wykonuje się większość zabiegów rękawowej resekcji żołądka, zakładania i usuwania opaski, a także ominięcia żołądkowego. Dzięki temu zabieg jest bezpieczniejszy, a czas rekonwalescencji krótszy niż w przypadku tradycyjnej operacji z rozcinaniem powłok brzusznych – podkreśla specjalista pracujący w klinice chirurgii i medycyny estetycznej Carella w Białymstoku.
Chociaż zastosowanie laparoskopu zmniejsza ryzyko komplikacji, trzeba pamiętać, że operacyjne zmniejszanie żołądka to poważna operacja, która jest ostatecznością. Jak każda ingerencja chirurgiczna wiąże się bowiem z możliwością powikłań pooperacyjnych, a dodatkowo niesie ryzyko zaburzeń wchłaniania, wymiotów czy problemów z zaakceptowaniem zmiany sposobu odżywiania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana