Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka zaćmy

Jest wiele chorób, które w ostateczności mogą doprowadzić do utraty wzroku. Jedną z nich, najczęściej występującą, jest zaćma, czyli zmętnienie soczewki. Z reguły obserwuje się ją u osób starszych, zwłaszcza kobiet, ale nie tylko one są na nią narażone. Jest kilka rodzajów zaćmy. Może to być choroba nabyta lub wrodzona. Czym dokładnie objawia się zaćma? I czy da się ją wyleczyć?
Charakterystyka zaćmy
Zaćma (inaczej katarakta) polega na tym, że na przezroczystej soczewce oka powstają plamki, które zmniejszają ostrość widzenia. Im większe zmętnienie, tym gorszy wzrok chorego. Choroba objawia się zazwyczaj: nieostrym widzeniem, trudnością w ocenie odległości, a także zaburzeniem poruszania się u osób starszych i zezem lub oczopląsem u dzieci. Niepokojącym sygnałem może być również widzenie jasnej obręczy wokół źródeł światła, a także szybko pogarszająca się wada wzroku. Warto zwracać uwagę na te objawy i w razie konieczności wybrać się do lekarza, który przeprowadzi leczenie zaćmy.
Rodzaje zaćmy
Można dokonać podziału zaćmy ze względu na obszar jej występowania. Wyróżnia się:
- zaćmę korową
Jeśli lokalizuje się ją na osi widzenia, pojawiają się problemy ze wzrokiem. Jeżeli natomiast jest umiejscowiona w okolicy obwodu soczewki, czasem nie zauważa się żadnych objawów. Może natomiast pojawić się podwójne widzenie lub zjawisko oślepiania przez silne źródła światła.
- zaćmę jądrową
Ten rodzaj atakuje centralną część oka. Postępuje powoli i na wczesnych etapach może pojawić się krótkowzroczność.
- zaćmę podtorebkową
Charakterystyczne dla tego rodzaju jest słabe widzenie przy jasnym świetle. W tym przypadku częściej dochodzi do dalekowzroczność. Niektórzy chorzy obserwują też zjawisko dwojenia.
Co powoduje zaćmę?
Jest kilka czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu zaćmy. Najbardziej na tę chorobę narażone są kobiety i osoby starsze. Ryzyko może zwiększać też występowanie zaćmy u innych członków rodziny, a także niektóre choroby i zaburzenia. Jedną z przyczyn może być też przyjmowanie leków, takich jak kortykosterydy. Zaćma jest też czasem skutkiem palenia papierosów lub długotrwałej ekspozycji na słońce. Niestety tej chorobie nie da się tak do końca zapobiec, ale zaleca się unikanie czynników mogących ją powodować, o ile istnieje taka możliwość.
Czy zaćmę da się wyleczyć?
Niestety zaćmy nie można skorygować poprzez noszenie okularów. Ale są inne sposoby na wyleczenie jej. Najskuteczniejsze jest z reguły chirurgiczne wycięcie soczewki i zastąpienie jej sztucznym odpowiednikiem. Badania kwalifikujące do zabiegu oraz sama operacja odbywa się w gabinetach okulistycznych, np. w jednym z Gabinetów Lekarskich Pawlik. Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z objawów zaćmy, koniecznie udaj się do lekarza. Pamiętaj, że im bardziej rozwinięta choroba, tym trudniej ją wyleczyć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana